لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۱

گزارش: اذعان پاکستان به طرح ریزی بخشی از حمله های تروریستی به هند در خاک آن کشور


همزمان با سفر ریچارد هولبروک، فرستاده ویژه آمریکا به پاکستان و افغانستان دولت پاکستان اذعان کرد بخشی از حمله های تروریستی به بمبئی در آن کشور طرح ریزی شده است. مسئله ای که پیش از آن بارها از سوی پاکستان رد شده بود.

این در حالی است که آمریکا در صدد پیاده کردن یک طرح تازه امنیتی در جنوب آسیاست و هند که یک قدرت مهم در منطقه است، میخواهد در این طرح شرکت داشته باشد.

بامداد روز پنجشنبه برای نخستین بار پاکستان اذعان کرد که بخشی از حمله های تروریستی به بمبئی در ماه نوامبر سال گذشته میلادی در پاکستان طرح ریزی شده و در همین رابطه ۶ نفر بازداشت شده اند. اقدامی که از سوی هند مثبت تلقی شد.

روابط دو کشور هند و پاکستان در آنچه به منطقه کشمیر مرتبط است، طی دهه های گذشته همیشه دچار تنش بوده است، با این همه دو کشور در جهت بهبود روابط خود گام برمیداشتند که حمله های تروریستی به بمبئی آن را مجدداً دچار تنش کرد.

دولت هند تقریباً بلافاصله گفت این حمله های تروریستی در پاکستان طرح ریزی شده و برخی از سازمان های نظامی- امنیتی پاکستان نیز در طرح این حمله های تروریستی دخالت داشته اند.

دانیل مرکی، یکی از کارشناسان مسائل آسیای جنوبی در شورای روابط خارجی در واشنگتن میگوید هند که یک قدرت عمده در منطقه پاکستان – افغانستان است، بطور سازنده با ریچارد هولبروک نماینده ویژه آمریکا در پاکستان و افغانستان همکاری خواهد کرد. دانیل مرکی بر این عقیده است که آقای هولبروک در سفر خود به آسیای جنوبی در مورد منطقه کشمیر که مورد اختلاف هند و پاکستان است، میانجی گری نخواهد کرد. وی بر این عقیده است که آنان نیاز ندارند آمریکا این مسئله را برایشان حل و فصل کند. با این همه وی بر این تاًکید دارد که آقای هولبروک در باره مسائل گوناگونی با مقامات هند مذاکره خواهد کرد. کشوری که یک قدرت بزرگ در منطقه است و در نتیجه نمیتواند در آنچه به چهارچوب راه حل های فرستاده ویژه آمریکا برای حل اختلافات آن منطقه یعنی پاکستان و افغانستان مربوط میشود، بی تفاوت بماند.

یکی از اولویت های سیاست خارجی آمریکا پس از آن که پرزیدنت باراک اباما کار خود را در ماه گذشته آغاز کرد، مسئله افغانستان بوده است و به همین سبب خانم کلینتون وزیر امور خارجه، ریچارد هولبروک سفیر پیشین آمریکا را در سازمان ملل متحد به عنوان فرستاده ویژه ایالات متحده در پاکستان و افغانستان معرفی کرد.

آقای هولبروک همان کسی است که قرار بود اگر ال گور کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا از حزب دموکرات در سال ۲۰۰۰ میلادی در انتخابات پیروز شود، به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا در کابینه اش انجام وظیفه کند.

افغانستان با توجه به درازای مرزهایش با پاکستان به دفعات از سوی طالبان که در بخش های مرزی پاکستان پناه گرفته اند مورد حمله قرار گرفته است. حملاتی که در ماه های اخیر زیادتر شده و امنیت افغانستان را مورد تهدید قرار داده است.

هند پرونده مربوط به حمله های تروریستی بمبئی را در ماه گذشته میلادی تسلیم مقامات پاکستان کرد. پرونده ای که شامل اقرار یکی از مردان مسلحی است که در حمله های تروریستی شرکت داشته ، شهروند پاکستان بوده و اکنون در بازداشت هند است. علاوه بر آن، مکالماتی که توسط تروریستها در تلفن های دستی شان ضبط شده نیز، در پرونده مذکور بوده است.


XS
SM
MD
LG