لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۷

لاورف: روسیه ممکن است بر همکاری با ناتو برای حمل تدارکات به افغانستان  بیافزاید


وزیر امور خارجه روسیه می گوید مسکو ممکن است همکاری با ناتو را در حمل تدارکات برای نیروهای بین المللی در افغانستان، گسترش دهد.

سرگئی لاوروف امروز، چهارشنبه، به خبرنگاران گفت این نوع همکاری زمانی ممکن خواهد شد که روسیه و ناتو مناسبات خود را کاملا عادی سازند. ناتو همکاری های نظامی با روسیه را در پاسخ به حمله آن کشور به گرجستان در اوت گذشته قطع کرد.

در این میان، پاتریک مون، مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی، به دو روزه مذاکره با مقامات روسیه در مسکو پایان داد. در این گفت گوها آنها درباره مسیرهای تدارکاتی به افغانستان بحث کردند، و بنا به اطلاعیه سفارت آمریکا موافقت کردند به رایزنی ادامه دهند.

در تحولی دیگر، رییس جمهوری قرقیزستان امروزگفت تصمیم کشور او به بستن پایگاه نظامی آمریکا در ماناس، در حومه بیشکک، در پی خودداری آمریکا از افزایش اجاره بها گرفته شد. در حال حاضر از این پایگاه برای رساندن تدارکات و تجهیرات به سربازان آمریکا و ناتو در افغانستان استفاده می شود.

مقامات آمریکایی بارها گفته اند آماده هستند در باره این مساله مذاکره کنند.

تصمیم به بستن پایگاه همچنین پس از آن گرفته شد که روسیه قول داد حدود دو میلیارد دلار به صورت وام و کمک به قرقیزستان پرداخت کند.

روسیه گفته است به ایالات متحده اجازه خواهد داد کالاهای غیر نظامی را از طریق آن کشور به افغانستان حمل کند.

XS
SM
MD
LG