لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۳

رهبران دو حزب اصلی اسراییل مدعی پیروزی در انتخابات شده اند


تزیپی لیونی وزیر امور خارجه اسراییل و بنیامین نتانیاهو رهبر اوپوزیسیون هردو ادعا می کنند که در انتخابات پارلمانی روز سه شنبه پیروز شده اند.

با ۹۹ درصد آرا که بامداد امروز، چهارشنبه شمرده شد، حزب میانه کادیما به رهبری لیونی با یک کرسی از حزب لیکود به رهبری نتانیاهو جلوتر بود. هیچ حزبی نتوانسته است اکثریت را کسب کند.

اما احزاب ناسیونالیست و مذهبی، از جمله لیکود، مشترکا ۶۵ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان را تصاحب کردند. این نتیجه، می تواند تشکیل یک دولت ائتلافی را برای خانم لیونی دشوار کند.

نتایج نهایی ممکن است تا پنجشنبه یا جمعه روشن نشود. هنگام قطعی شدن آرا، شیمون پرز رییس جمهوری در این باره که چه کسی دولت جدید را تشکیل خواهد داد، تصمیم خواهد گرفت.

او لزوما رهبر بزرگترین حزب را انتخاب نخواهد کرد، بلکه کسی را برخواهد گزید که به گمان وی بهتر قادر خواهد بود ائتلافی تشکیل دهد.

نتانیاهو می گوید انتظار دارد او نخست وزیر آینده باشد. و اضافه می کند «اردوی ملی» احزاب راستگرا اکثریت روشنی کسب کرد.

لیونی گفت مردم اسراییل کادیما را برای رهبری دولت آینده انتخاب کردند، و از نتانیاهو دعوت کرد به یک ائتلاف ملی واحد تحت رهبری او ملحق شود.

در این میان یک مقام فلسطینی در کرانه غربی گفت محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی آماده است به کار با خانم لیونی، که سرپرست هیات اسراییل در مذاکرات اخیر صلح بود ادامه دهد. اما می گوید با هیچ دولت اسراییلی که به توسعه محله های یهودی نشین در کرانه غربی ادامه دهد، مذاکره ای در کار نخواهد بود.

نتانیاهو عهد کرده است ستیزه گران حماس را که بر نوارغزه مسلط هستند در هم بکوبد، و مایل نیست آن سرزمین به فلسطینیان واگذار شود.

لیونی می گوید او از ایجاد یک کشور فلسطینی در کنار یک اسراییل امن پشتیبانی می کند.

XS
SM
MD
LG