لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۸

حدود ۲۰ نفر در حملات انتحاری طالبان در کابل کشته شدند


تفنگچی های طالبان به حملات تقریبا همزمان به سه ساختمان دولتی در کابل، پایتخت افغانستان، دست زده اند.

این حملات جسورانه در هفته ای روی می دهد که انتظار می رود ریچارد هالبروک فرستاده ویژه رییس جمهوری آمریکا به افغانستان و پلاکستان از کابل دیدن کند.

مقامات افغان می گویند در حملات امروز، چهارشنبه، به وزارت دادگستری، وزارت آموزش و اداره زندان ها، حدود ۲۰ تن جان سپردند و نزدیک به ۶۰ نفر مجروح شدند.

وزارت دفاع می گوید هشت مهاجم نیز کشته شدند. طالبان در تماس های تلفنی با خبرنگار صدای آمریکا و سازمان ها خبری دیگر در کابل مسئولیت حملات را بر عهده گرفتند.

شاهدان می گویند پنج بمب گذار انتحاری وارد ساختمان وزارت دادگستری در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری شدند و به تیراندازی و پرتاب نارنجک پرداختند. بمب گذاران پیش از آن که هدف گلوله قرار گیرند و کشته شوند، چندین ساعت در برابر پلیس ایستادگی کردند.هنگام وقوع حمله وزیر در ساختمان بود اما صدمه ندید.

شاهدان می گویند نیروهای امنیتی مهاجمان را از منفجر کردن جلیقه های انتحاری خود در وزارتخانه های دادگستری و آموزش باز داشتند.

اما پلیس می گوید یکی از آنها جلیقه اش را در اداره نظارت بر زندان ها منفجر کرد و دیگری به ضرب گلوله گاردهای امنیتی کشته شد.

رییس سازمان اطلاعات و امنیت افغانستان می گوید مقامات درباره احتمال ارتباط پاکستان با حملات تحقیق می کنند.تفنگچی های طالبان به حملات تقریبا همزمان به سه ساختمان دولتی در کابل، پایتخت افغانستان، دست زده اند.

این حملات جسورانه در هفته ای روی می دهد که انتظار می رود ریچارد هالبروک فرستاده ویژه رییس جمهوری آمریکا به افغانستان و پاکستان از کابل دیدن کند.

مقامات افغان می گویند در حملات امروز، چهارشنبه، به وزارت دادگستری، وزارت آموزش و مدیریت کل زندان ها، حدود ۲۰ تن جان سپردند و نزدیک به ۱۰۰ نفر مجروح شدند.

وزارت دفاع می گوید هشت مهاجم نیز کشته شدند. طالبان در تماس های تلفنی با خبرنگار صدای آمریکا و سازمان ها خبری دیگر در کابل مسئولیت حملات را بر عهده گرفتند. خبرنگار صدای آمریکا که در صحنه حضور داشت می گوید چهار بمب گذار انتحاری وارد وزارت دادگستری در مرکز شهر در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری شدند، به تیراندازی پرداختند و نارنجک هایی پرتاب کردند.

خبرنگار می گوید در زمان حمله وزیر دادگستری در ساختمان بود.

XS
SM
MD
LG