لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۱

اخبار کوتاه از گوشه کنار ايران


نگاه رسانه های خارجی به انتخابات ايران؛ چالش اساسی پيش روی احمدی نژاد

روزنامه «فايننشال تايمز» چاپ بريتانيا، در گزارشی، با اشاره به اينکه محمود احمدي‌نژاد به اين دليل که مورد حمايت آيت‌الله خامنه‌ای است بار ديگر پيروزٍ انتخابات آتی خواهد بود، نوشت: اصلاح‌طلبان در انتخاباتٍ آتی رياست جمهوری، با دشواری مواجه خواهند شد.

روزنامه واشنگتن پست چاپ آمريکا نيز نامزدی محمد خاتمی در انتخابات آتی رياست جمهوری را يک چالشٍ اساسی برای محمود احمدي‌نژاد خوانده است. به نوشته اين روزنامه، در دوره احمدي‌نژاد تلاش برای جامعه عمل پوشاندن به قوانين اسلامی شدت يافت و در مقابل هنر، موسيقی و سينما تحت کنترل دولتی سختگيرانه‌تر نسبت به دوره خاتمی قرار گرفتند.

واشنگتن پست به سياست های دوره رياست جمهوری خاتمی مبنی بر تشنج‌زدايی با غرب اشاره کرد و نوشت: در دو دوره رياست جمهوری خاتمی، ايران با تعليق موقت غني‌سازی اورانيوم در مقابل دريافتٍ مشوق‌ها از غرب موافقت کرد، گرچه دو طرف هرگز بر سر اينکه چه مشوق‌هايی ارائه شود به توافق نرسيدند. اما در مقابل از زمان به قدرت رسيدن احمدی‌نژاد، ايران در حرکتی که از سوی رهبران روحانی اين کشور حمايت شد، غني‌سازی اورانيوم را از سر گرفت.

اين در حالی است که روزنامه «ژروزالم پست،» چاپ اسرائيل به نقل از منابع رسمی اسرائيلی نوشته است: خاتمی در صورت پيروزی، موفق خواهد شد که فشارهای بين‌المللی برای توقف برنامه هسته ای تهران را متوقف کند. اين روزنامه يادآور می شود که خاتمی هم در دوران رياست جمهوری خود به گسترش برنامه هسته‌ای پرداخت.


اخبار کوتاه از گوشه کنار ايران

ديوان محاسبات جمهموری اسلامی در گزارش اخيرِ خود اعلام کرده است در بودجه سالِ ١٣٨٥ يک ميليارد و٥٦ ميليون دلار ازدر آمدهای نفتی ايران به خزانه کل واريز نشده است. در واکنش به اين امر، غلامحسين الهام سخنگوی دولت گفت اين نوع اظهارات بيشتررنگ وبوی سياسی دارد ومن بسيارتعجب ميکنم که چطورممکن است يک ميليارد دلار از بودجه کشور گم شود.

در اين گزارش آمده است، اختلاف مجلس شورای اسلامی و دولت درباره بودجه سالانه کشور در روزهای اخير شدت بيشتری پيداکرده است و مرکز پژوهش های مجلس درگزارشی اعلام کرده است لايحه بودجه سال ١٣٨٨ ِدولت ٤٤ هزارميليارد تومان کسری دارد. ديوان محاسبات يکی از ارکان مجلس شورای اسلامی است و هر سال گزارش عملکرد دولت در زمينه بودجه را منتشر می کند.

***


سازمان گزارشگران بدون مرز در پاريس زندانی کردنِ اميد رضا ميرصيافی وبلاگ نويس ايرانی را محکوم کرد.اميد رضا ميرصيافی در تاريخ ١٩ بهمن به شعبه ١٥ دادگاه انقلاب تهران احضار و سپس روانه زندان شد. اين وبلاگ نويس با اتهاماتی چون «فعاليت تبليغی عليه نطام» و «توهين به آيت اله خمينی و آيت اله خامنه‌ای» به دو سال و نيم زندان محکوم شده است. گزارشگران بدون مرزبا تاکيد بر اينکه اين بازداشت نشانگر شدت سرکوب آزادی بيان در ايران است خواهان آزادی اميد رضا ميرصيافی شد.

***


جبهه متحد دانشجويی در خبری اعلام کرد برای چندمين بار پايگاههای اينترنتی اين گروهِ دانشجويی در ايران سانسور و مسدود شده است. بر اساس گزارش جبهه متحد دانشجويی، پايگاه اينترنتی جبهه دمکراتيک ايران شاحه تهران نيز مسدود شده است.

***


روز گذشته، کارگران لوله سازی اهواز در اقدامی اعتراضی، در مقابل فرمانداری شهرِ اهواز تجمع کرده و سپس به راهپيمايی اعتراض آميز در سطح شهر دست زدند. اين کارگران با سر دادن شعارهايی، از دولت خواستند تا به مشکلات آنها رسيدگی کند. کارگرانِ لوله سازی اهواز نسبت به عدم پرداخت حقوق و مطالبات خود در چهار ماهِ اخير معترض هستند.

***


احکام ٢١ نفر از کشاورزانِ سنی مذهبِ روستای قيزيل خَنيه (خانقاه سرخ) در اورميه که به خاطرِ اعتراض به تغييرِ مسيرِ آبهای زيرزمينی در اين روستا بازداشت شده بودند، صادر شد. اتهام اين افراد «اخلال در نظم عمومی» و «تمرد در مقابل مامورين دولتی» عنوان گرديده است. به گزارش خبرنامه امير کبير ، رئيس شعبه ۱۰۱ دادگاهکيفری بخش نازلو، طی حکمی يازده نفر را به تحمل دو سال حبس تعزيری و يکسال تبعيد به شهرستان ميناب و تحمل ۷۴ضربه شلاق تعزيری، يک نفر را به تحمل يک سال حبس تعزيری و يکسال تبعيد به شهرستان ميناب و تحمل ۷۴ ضربه شلاق و سه نفر را به تحمل شش ماه و دو روز حبس تغزيری محکوم کرد. دادگاه همچنين برای پنج نفر ديگر، سيصد هزار تومان جزای نقدی در نظر گرفت و يک نفر ديگر را به پرداخت دويست هزار تومان جزای نقدی محکوم نمود.

XS
SM
MD
LG