لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۹

رییس جمهوری آمریکا با رییس جمهوری پاکستان گفت و گو کرد


در آنچه نشانه دیگری از توجه پرزیدنت باراک اوباما به منطقه جنوب آسیا تلقی می شود، او امروز، چهارشنبه، برای نخستین بار از هنگام ورود به کاخ سفید، تلفنی با آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان گفت و گو کرد. یک سخنگو گفت دو رهبر موافقت کردند راه های جدید برای حل مسایلی که منطقه جنوب آسیا با آنها دست به گریبان است پیدا شود.

پیشتر در انفجار بمبی در شهر پیشاور در جنوب غربی پاکستان، یک سیاستمدار محلی کشته شد. این حادثه امروز، چهارشنبه، زمانی کوتاه پس از ورود ریچارد هالبروک فرستاده ویژه رییس جمهوری آمریکا روی داد.

به گفته پلیس، بمب که در یک موتورسیکلت پنهان شده بود و از راه دور کنترل می شد، در نزدیکی اتومبیل حامل «علم زب خان» قانونگزار حزب عوامی منفجر شد. او جان سپرد و دست کم شش نفر دیگر نیز مجروح شدند.

هالبروک پیشتر در پیشاور، با رهبران نظامی ملاقات کرده بود. او روز دوشنبه وارد پاکستان شد و روز سه شنبه با مقامات ارشد دولت درباره مهار جنبش افراط گرایی در کشور و ریشه کن ساختن پایگاه های تروریستی در مناطق قبیله ای در پاکستان گفت و گو کرد.

هالبروک قرار است در این هفته از افغانستان و هند نیز دیدن کند.

روز سه شنبه، او و رهبران پاکستان موافقت کردند برای بحث درباره گزینه های سیاسی ضد تروریسم در پاکستان و افغانستان تیم مشترکی تشکیل دهند.

XS
SM
MD
LG