لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۱

مذاکرات مستقيم آمريکا و ايران می تواند به تشنج با اسرائيل منجر شود


نيويورک تايمز زير عنوان"ايران گفتگوی توام با احترام را با آمريکا پيشنهاد ميکند" می نويسد محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران روز سه شنبه به دعوت های مکرر پرزيدنت اوباما برای مذاکرات مستقيم ميان آمريکا و ايران جواب داد. اين اقدام معرف شروع نمایشی به تعويق افتاده از جنگ يا صلح است که می تواند به روشن ساختن برنامه های دولت اوباما برای برای تجديد رويکرد آمريکا به ديپلماسی کمک کند. اما اين حرکت در عين حال می تواند احتمال تشنج هائی جديد را با اسرائيل پيش بيآورد که کمتر از يک سال پيش برای حمله به مجموعه اصلی اتمی ايران از آمريکا خواستار کمک شده بود، و انتظار ميرود پس از انتخابات پارلمانی سه شنبه بيشتر به سوی راست کشيده شود. آقای اوباما بايد تصميم بگيرد آيا به يک برنامه عمده سری عليه جاه طلبی های اتمی ايران ادامه بدهد يا نه، حتی در شرايطی که ديپلماسی تماس و گفتگو را شروع کرده باشد.

نيويورک تايمز می نويسد هنوز خيلی زود است که معلوم شود پاسخ آقای احمدی نژاد را چگونه بايد تلقی و تعبير کرد. او پيشنهاد اش را برای مذاکره با حمله ای به پرزيدنت بوش رئيس جمهوری پيشين همراه ساخت و خواستار محاکمه و مجازات او برای سياست ها و اقدامات اش در خاورميانه و منطقه خليج فارس شد. همچنين هيچوقت معلوم نبوده است در ايران گرداننده سياست خارجی کيست، و برای اين پرسش نيز دليل خوبی وجود دارد که آيا رئيس جمهوری تند و آتشين ايران می تواند در انتخابات ژوئن (خرداد) از سوء مديريت اقتصادی نجات پيدا کند يا نه.

* احمدی نژاد تائيد رهبران ديگر ايران را داشته است

واشنگتن پست زير عنوان"ايران علائم گشودن باب تماس با آمريکا می فرستد" می نويسد محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران رور سه شنبه در حساب شده ترين سخنان اش از هنگامی که باراک اوباما عهده دار مقام رياست جمهوری آمريکا شد مستقيما دولت آمريکا را خطاب قرار داد و گفت ايران برای گفتگو آماده است.

واشنگتن پست می نويسد تحليل گران ميگويند اظهارات احمدی نژاد با نظارت دقيق ديگر رهبران ايران ابراز شده است، و بعد نظر محمد مردانی رئيس دائره تحقيقات آمريکای شمالی در دانشگاه تهران را نقل ميکند که ميگويد وقتی او صحبت ميکند، با تائيد شورای عالی امنيت کشور است- گروهی که نمايندگان مذهبی، نظامی و ديگر مراکز قدرت کشور را نيز در بر ميگيرد.

* احمدی نژاد به خواست های اصلی واشنگتن جوابی نداد

لس آنجلس تايمز زير عنوان"نظير اوباما، رئيس جمهوری ايران نير از بهبود مناسبات حرف می زند" می نويسد رئيس جمهوری ايران روز سه شنبه در آشتی جويانه ترين سخنانش گفت تهران برای مذاکره با آمريکا آماده است اما نشانه ای ابراز نکرد که آيا مذاکرات ممکن است برنامه اتمی جمهوری اسلامی يا حمايت از گروههای ستيزه گر مخالف با اسرائيل را عوض کند يانه.

لس آنجلس تايمز می نويسد وی به فاصله چند ساعت پس از آن سخنرانی ميکرد که پرزيدنت اوباما در نخستين کنفرانس خبری عمده خود پس از احراز مقام رياست جمهوری آمريکا به خبرنگاران گفت دولت وی در جستجوی گشايش هائی با ايران است که تغيير جهت در سياست آمريکا را امکان پذير سازد.

* حرف آخر با خامنه ای است

وال استريت جرنال زير عنوان"ايران ميگويد برای مذاکره آماده است اگر آمريکا سياست اش را عوض کند" می نويسد ساختار پراکنده قدرت در ايران مانورهای ديپلماتيک را پيچيده و غامض ميکند. در حاليکه آقای احمدی نژاد برای رياست بر دولت انتخاب شده است، حرف آخر در مورد تمامی مسائل کشور با آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد است.

وال استريت جرنال می نويسد آقای احمدی نژاد ممکن است در آستانه انتخابات ژوئن (خرداد) که انتظار ميرود وی خواستار تجديد انتخاب شود، فشار را از دو جهت فشار حس کند. پايگاه قدرت تندرو محافظه کار او در نهاد آخوندی کشورنسبت به نزديک شدن به آمريکا علاقه چندانی ابراز نکرده است. اما بنظر ميرسد بخش عمده ای از رای دهندگان ايرانی طرفدار مناسباتی گرم تر با آمريکا هستند.

* بازگرداندن محموله های کشتی قبرسی توقيف شده به ايران منتفی تشخيص داده شده است

گلف نيوز روزنامه عربی زبان امارات متحده عربی زير عنوان"قبرس ميگويد کشتی توقيف شده مقررات صادرات تسليحات به ايران را نقض کرده است" اظهارات مارکوس کيپريانوس وزير امور خارجه قبرس را نقل ميکند که گفته است قبرس تصميم خود را در مورد محموله های اين کشتی پس از تکميل بازرسی از کانتينرها اتخاذ خواهد کرد.

گلف نيوز با اين يادآوری که کشتی قبرسی روز بيست و نهم ژانويه به ظن حمل تسليحات از ايران برای نيروهای حماس در غزه توقيف شد می نويسد بازگرداندن محموله های کشتی به ايران منتفی شناخته شده است، اما به گفته وزير امورخارجه قبرس مصادره و انبار کردن آنها در قبرس يا کشوری ديگر از جمله گزينه هاست.

XS
SM
MD
LG