لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۷

گزارش تحليلی: مشاجره لفظی پوتين و باروسو رييس کميسيون اروپايی در مورد مساله حقوق بشر


کنفرانس مطبوعاتی ولاديمير پوتين نخست وزير روسيه و حوزه مانوئل باروسو رييس کميسيون اروپايی در مسکو، منجر به مشاجره اين دو رهبر در مورد مساله حقوق بشر شد.

آقای باروسو اظهار داشت قتل اخير يک وکيل مدافع حقوق بشر و يک روزنامه نگار در خيابان های مسکو موجب نگرانی اتحاديه اروپا شده است. ولاديمير پوتين نيز اتحاديه اروپا را به نقض حقوق بشر مهاجران روسی در اروپا متهم کرد.

***

حوزه مانوئل باروسو رييس کميسيون اروپايی که در ديداری از روسيه در مسکو به سر می برد روز جمعه در يک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ولاديمير پوتين نخست وزير روسيه شرکت جست.

آقای باروسو اظهار داشت دامنه همکاری با روسيه بسيار وسيع است و اتحاديه اروپا و روسيه می توانند در زمينه مشکلات عمده جهان از جمله بحران مالی و اقتصادی، مسائل امنيتی، و مبارزه با تغيير آب و هوا و گرمايش زمين گفتگو و همکاری کنند.

رييس کميسيون اروپايی سپس نگرانی جامعه اروپا از نقض حقوق بشر در روسيه را مطرح کرد: «من در ملاقات با آقای مدودف رييس جمهوری روسيه نگرانی جامعه اتحاديه اروپا را در مورد قتل فعالان حقوق بشر و روزنامه نگاران مطرح کردم و بايد اين نگرانی را به شما نيز ابلاغ کنم.»

آقای باروسو افزود «احترام به حقوق بشر و پيروی از قانون مهم تر و والا تر از ديپلماسی و سياست است.»

ولاديمير پوتين که کاملا عصبانی به نظر می رسيد سخنان آقای باروسو را قطع کرد: «روسيه آمادگی دارد تا در مورد هر مشکلی در زمينه آزادی و پيروی از قانون گفتگو کند. ما نيز از برخوردی که با اقليت های روسی در کشورهای بالتيک می شود ناراضی هستيم. از اين که حقوق بشر در مورد مهاجران در اروپا نقض می شود مطلعيم. از مشکل سيستم زندان در کشور های آزاد آگاهيم، مشکلی که خود نيز داريم. ما بايد در مورد تمامی مشکلات در اتحاديه اروپا و روسيه به گفتگو بنشينيم.»

اين برخورد لفظی تنش بين اتحاديه اروپا و روسيه را افزون ساخته است، تنشی که ناشی از حمله اخير روسيه به گرجستان و قطع گاز روسيه به کشور های اروپايی به مدت دو هفته در ماه ژانويه بود.

XS
SM
MD
LG