لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۸

گزارش اقتصادی: مشاغل سبز؛ کلید احیای اقتصاد


رزان اسکیربل، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن

سازمان های کارگری و فعالان محیط زیست با تشکیل یک ائتلاف جدید ادعا می کنند مشاغل سبز نقش کلیدی در احیای اقتصاد باز خواهد کرد.

در حالی که بسته مشوق اقتصادی در کنگره ایالات متحده مورد بررسی قرار گرفته است، کارآفرینی در زمینه انرژی قابل بازیافت و دیگر خدمات حافظ محیط زیست در مرکز این طرح قرار دارد.

اما در گزارشی که توسط طرفداران محیط زیست و سازمان های کارگری منتشر شده، هشدار داده شده است دراین کارآفرینی تنها به نام «سبز» نباید اکتفا کرد.

این مشاغل باید با استانداردهایی که چرخه اقتصاد ومعیشت خانواده ها را به جریان می اندازد هم خوانی داشته باشند و در عین حال از محیط زیست نیز محافظت کنند.

این گزارش خواستار سرمایه گذاری در مشاغل با درآمد مناسب و با کیفیت عالی شده تا بتوانند به حفظ زمین کمک کنند.

حامیان این ایده در محل کنگره گرد آمده اند تا به اجرای این طرح کمک کنند.

دبی استانو، سناتور میشیگان می گوید :« مشاغل بسیاری در صنعت خودروسازی میشیگان از دست رفته است و یک طرح متمرکز بر مشاغل سبز می تواند به برطرف کردن تاثیرات منفی این روند کمک کند. در «مینه سوتا» از آسیاب های بادی استفاده می شود و میشیگان نیز باید با ساخت این تجهیزات از نیروی باد بهره بگیرد.»

وی اظهار داشت عدم بهره گیری از مشاغل در زمینه صنعت انرژی باد و خورشید و صادرات آن، به دلیل وجود کارگر ارزان در مکزیک و چین، از دست دادن یک فرصت طلایی است.

فیلیپ مارتا، مدیر پژوهشی سازمان غیر انتفاعی « اولویت با مشاغل خوب» و نویسنده اصلی این گزارش می گوید :« شرایط کاری کارگران صنایع تولیدی سبز در ایالات متحده متفاوتند و ما نمونه هایی از مشاغل سبز در صنایع انرژی باد و خورشیدی و حتی بازیافت دیده ایم که از درآمد بسیار بالایی برخوردارند، اما در ضمن شرکت هایی هم وجود دارند که در شرایط کاری نامساعد، حقوق های زیر سطح استاندارد و مزایای ناکافی به کارگران خود می پردازند.»

ترنس اوسالیوان، رهبر جنبش کارگری می گوید یک شغل سبز همیشه شغل مناسبی محسوب نمی شود.

وی مصرانه از قانون گذاران خواسته است تا اطمینان حاصل کنند طرح احیای اقتصاد در بر گیرنده مشاغل سبز منطبق با استانداردهای کارگران طبقه متوسط است.

اوسالیوان می گوید:« مشاغل سبز باید از مفاد اولیه و اصلی درآمد برخوردار باشند و با توجه به تعهد پرزیدنت اوباما مبنی بر تثبیت بیمه درمانی همگانی، این مشاغل باید کارگران را تحت پوشش مزایای خدمات درمانی قرار دهند. ما به سرمایه گذاری در اقتصاد سبز و آموزش در این زمینه باور داریم. ما و دولت مسئولیم تا سرمایه گذاری هایمان از مردم و خانواده ها حمایت کنند.»

این راهکار بازرگانی الهام بخش جردینگ ادلن، شرکت توسعه املاک در پورتلند اورگان بوده است.

یکی از پروژه های استثنایی این شرکت، تبدیل یک کارخانه تولیدی در منطقه ای قدیمی به مجموعه ای از دفاتر کار، مغازه و منزل مسکونی بوده است.

این شرکت صفحات خورشیدی نصب کرده و استانداردهای زیست محیطی ساختمان سازی را با ساخت پارکینگ های زیرزمینی و بازیافت تقریبا" همه نخاله های ساختمانی رعایت کرده است.

دنی وایلد، مدیر اجرایی این شرکت می گوید:« فعالیت های این شرکت به آموزش بازیافت و محافظت از محیط زیست در این شهر متعهد بوده است. ما مصالح ساختمانی را از مقاطعه کاران محلی خریدیم و با افزایش کارآیی انرژی و سقف های سبز به محیط زیست کمک کرده ایم.»

وی هم کارگر آمریکایی و هم صنعت سبز را برنده نهایی این استراتژی می نامد و می گوید:« ما متقاعد شده ایم که اتخاذ این شیوه نمونه یک تجارت موفقیت آمیز و راهکاری برای پروژه های آینده است. ما می توانیم به حفظ محیط زیست کمک کنیم و شهرهایمان را بازسازی کنیم، کارآفرینی نموده و اقتصاد سبز را ترویج کنیم. من معتقدم نه فقط ساختمان سازی بلکه این شیوه یک نمونه ملی جدید برای پیشبرد امور اقتصادی ست.»

XS
SM
MD
LG