لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۴

گزارش سیاسی: اصلاح قانون اساسی زیمباوه برای تشکیل «دولت یکپارچه» 


پتا تورنی کرافت، خبرنگار صدای آمریکا، حراره

پس از ماه ها مذاکره، قانون گذاران زیمباوه با اکثریت آرای همه اعضای پارلمان طرح اصلاحیه قانون اساسی را تصویب کرد. بر اساس این اصلاحیه یک دولت یکپارچه ملی بین «جنبش مورگان چنگرای برای تغییر دموکراتیک»، «زانو- پی – اف رابرت موگابه» و جناح « ام دی سی موتامبارا» تشکیل خواهد شد.

نوزدهمین اصلاحیه قانون اساسی، انتصاب یک نخست وزیر که در این دوره مورگان چنگرای خواهد بود، دو معاون نخست وزیر و یک کابینه را ممکن می سازد.

بدین ترتیب راه برای آقای چنگرای و دیگر مقامات بلند پایه مخالف دولت هموار می شود تا در مقام اعضای دولت یکپارچه سوگند بخورند.

تندای بیتی، مذاکره کننده ارشد ام دی سی خطاب به پارلمان گفت پیمودن این مسیر بسیار دشوار بوده و دستیابی به آن همچون یک معجزه است.

وی گفت حزب او با آگاهی به ضرورت تعهد و اعتماد در ساختار دولت قدم گذاشته است.

پاتریک چیناماس، مذاکره کننده ارشد آقای موگابه نیز با صراحت از دشواری راه، خصومت، افترا و اختلاف نظرهای شدید سخن گفت و دستیابی احزاب به چنین دستاوردی را موفقیتی عظیم خواند.

اصلاحیه نوزدهم، پیش از اینکه به اجرا برسد، باید از سوی پرزیدنت رابرت موگابه امضا شود.

به نظر می رسد احزاب زیمباوه، موعد مقرر نیمه فوریه که از سوی انجمن توسعه آفریقای جنوبی تعیین شده را رعایت کنند.

احزاب مختلف در تلاش بوده اند تا نمایندگان را به ویژه آن دسته که در خارج حراره اقامت دارند، برای حضور در این رای گیری تاریخی متقاعد کنند.

گفتگوها پیرامون برنامه ریزی برای شورای امنیت که بر عملکرد وزارت امنیت نظارت خواهد کرد، ادامه دارد.

یک منبع نزدیک به طرفین گفتگو از اتخاذ موضع آشتی جویانه توسط احزاب خبر داده است و اسناد با حضور شش مذاکره کننده احزاب امضا شدند.

به نظر می رسد رهبران «اس ای دی سی» برای رعایت موعد مقرر، مصمم باشند.

گرچه هنوز برخی مسائل حل نشده باقی مانده اند اما به نظر می رسد «ای اس دی سی» بر این باور است که دولت یکپارچه پس از به قدرت رسیدن حل وفصل آنها را بر عهده خواهد گرفت.

از جمله این مسائل آزادی ۳۰ زندانی و اعطای اختیارات به فرماندهان محلی خواهد بود.

چندین قانون گذار «ام دی سی» در حراره با ابراز خشنودی از اجرای اصلاحیه قانون اساسی، تشکیل دولت یکپارچه ملی را سر آغازی بر پایان حاکمیت ۲۹ ساله آقای موگابه نامیدند.

XS
SM
MD
LG