لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۵

کرزی از طالبان های غير مرتبط با القاعده و تروريست های ديگر خواست به افغانستان بازگردند


حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان از تمامی اعضای طالبان که با القاعده و ديگر شبکه های تروريستی مرتبط نباشند خواسته است به افغانستان بازگردند.

آقای کرزی از اعضای جامعه بين المللی خواست از آنچه که تلاش های دولت خود برای آشتی ناميد حمايت کنند. وی اين درخواست را امروز، يکشنبه، در جلسه پايانی يک کنفرانس امنيتی که در مونيخ آلمان برگزار شد با رهبران و کارشناسان بين المللی در ميان گذاشت.

در همين جلسه نماينده مخصوص جديد آمريکا در پاکستان و افغانستان گفت اوضاع در افغانستان معرف دشوارترين چالش هائی است که وی تا کنون شاهد بوده است. ريچارد هالبروک گفت مقابله با شورش و برقراری ثبات در افغانستان سخت تر از اقدامی مشابه در عراق است.

هياتی از شورای امنيت سازمان ملل متحد که در ماه دسامبر از افغانستان ديدن کرد شاهد حمايتی فزاينده از موضع آقای کرزی بود که بر پايه مذاکرات با طالبان به شرط تقبيح و محکوم کردن خشونت و پذيرش قانون اساسی افغانستان است.

آقای کرزی با از دست دادن محبوبيت خود روبروست که از فسادی که به دولت نسبت داده ميشود و نيز از تداوم شورش تحت رهبری طالبان ناشی ميشود. وی اواخر سال جاری با گزينه تجديد انتخاب روبرست.

ستيزه گران طالبان و شورشيان ديگر به رغم حضور قريب هفتاد هزار سرباز ناتو و آمريکائی، با جمع شدن مجدد بر دامنه و شدت حملات شان در افغانستان افزوده اند.


XS
SM
MD
LG