لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۸

خاتمی نامزدی خود را برای رياست جمهوری ايران اعلام کرد


محمد خاتمی رئيس جمهوری پيشين ايران ميگويد وی مجددا برای کسب اين مقام در انتخابات رياست جمهوری، که برای ماه ژوئن (خرداد) در نظر گرفته شده است، شرکت خواهد کرد.

آقای خاتمی نامزدی خود را روز يکشنبه در تهران در جلسه ای با حضورحاميان اش اعلام کرد. وی از سال ۱۹۹۷ تا سال ۲۰۰۵ که محمود احمدی نژاد، جايگزين محافظه کار او، به رياست جمهوری برگزيده شد، عهده دار اين مقام بود.

اصلاح طلبانی که از آقای خاتمی خواسته اند در انتخابات شرکت کند وی را بهترين شانس برای کنار گذاشتن آقای احمدی نژاد از مقام رياست جمهوری می بينند. رئيس جمهوری پيشين که شصت و پنج سال دارد ميگويد اگر انتخاب شود، برای ايرانيان در راه آزادی و عدالت تلاش خواهد کرد.

در دوران رياست جمهوری آقای خاتمی در مناسبات ايران روياروئی با غرب کمتراز دوران جانشين او بود.

آقای خاتمی همچنين بعضی از محدوديت های مذهبی در فعاليت های اجتماعی را کم کرد اما روحانيون قدرتمند راه را بر بسياری از اصلاحات او بستند.

بسياری از حاميان آقای خاتمی در اواخر دوران رياست جمهوری او مايوس شدند و گفتند وی بايد برای عملی ساختن اصلاحات بيشتر تلاش ميکرد.

آقای احمدی نژاد هنوز رسما کانديدائی خود را اعلام نکرده است اما از پشتيبانی آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد برخوردار است.

منتقدين آقای احمدی نژاد وی را به تحريک انزوائی بين المللی با اظهارات تند و شديد عليه اسرائيل و آمريکا متهم کرده اند. آنها همچنين وی را برای تورم شديد در ايران که قريب سی درصد است مقصر می شناسند.

XS
SM
MD
LG