لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۸

اسرایيل پيشنهاد مصر را برای آتش بس و مبادله زندانيان با حماس بررسی ميکند


رهبران اسرایيل يک پيشنهاد مصر را برای آتش بسی هجده ماهه و مبادله زندانيان با ستيزه گران حماس، که نوار غزه را در کنترل دارند، بررسی ميکنند.

وسایل ارتباط جمعی اسرایيلی و عرب ميگويند اين پيشنهاد از حماس خواستار آزادی گيلاد شليط سرباز اسير اسرایيلی در ازای اقدام اسرایيل در آزاد کردن صدها فلسطينی از جمله بعضی کسانی است که به داشتن مسووليت در بمب گذاريهای انتحاری مرگبار متهم شده اند.

در چارچوب پيشنهاد مصر، اسرایيل و مصر با گشودن دست کم دو گذرگاه مرزی در غزه محاصره اين منطقه فقير را تخفيف ميدهند.

حماس برداشتن محاصره را به عنوان بخشی از آتش بس ميخواهد. اسرایيل خواستار آزادی سربازش، و توقف در حملات از غزه است.

اهود اولمرت نخست وزير اسرایيل گزارش های حاکی از نزديک بودن توافق آتش بس را کم رنگ جلوه داده است. محمود ال زهار مقام ارشد حماس نيز گزارشهای قريب الوقوع بودن مبادله زندانيان را به عنوان تبليغات اسرایيلی ها رد کرده است. او امروز، يکشنبه، در دمشق بود تا درباره پيشنهاد مصر در مورد آتش بس، با رهبران تبعيدی حماس در سوريه تبادل نظر کند.

مصر همچنين در تلاش ميانجيگری بين حماس، و جناح فلسطينی رقيب، فتح است که بر سازمان آزادی بخش فلسطين تسلط دارد.

زهار به شبکه تلويزيون عربی الجزيره گفت حماس نميخواهد جايگزين سازمان آزادی بخش فلسطين شود بلکه خواستار تغيير در برنامه اين سازمان است. سازمان آزادی بخش فلسطين حق موجوديت اسرائيل را به رسميت می شناسد ، اما حماس نه.

محمود عباس ریيس خودمختاری فلسطينی هفته گذشته مذاکره با گروههایی که تفوق سازمان آزادی بخش فلسطين را به رسميت نمی شناسند، منتفی دانست. وی اين نظر را پس از آن ارائه داد که خالد مشعل رهبر حماس، مستقر در دمشق، خواستار تشکيلاتی جديد برای بعهده گرفتن نمايندگی فلسطينيان در نقاط مختلف جهان شد.

در همين حال پليس اسرایيل ميگويد سه مهاجمی که ظن ميرود عرب بودند روز يکشنبه پيش از غروب آفتاب به يک مرد آمريکایی در خيابانی در اورشليم چاقو زدند و او را مجروح کردند. پليس ميگويد اين مرد گم شده بود و از مهاجمين برای پيدا کردن مقصد خود درخواست کمک کرده بود.

ستيزه گران غزه همچنين روز يکشنبه دو راکت به جنوب اسرایيل شليک کردند اما تلفاتی گزارش نشده است.

حکمرانان غزه تحت کنترل حماس و اسرایيل روز هجدهم ژانويه آتش بسی يکجانبه اعلام کردند و به عمليات عمده تهاجمی اسرایيل در منطقه غزه پايان داده شد. پس از آن ستيزه گران غزه گهگاه به اسرایيل راکت شليک کرده اند و ارتش اسرایيل با حملات هوایی پاسخ داده است.

XS
SM
MD
LG