لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۶

گزارش هنری: موسیقی دان های سنتی آمریکا به دنبال بردن جوایز گرامی


گزارش، کاترین کول خبرنگار صدای آمریکا در واشنگتن

روز هشتم فوریه، جوایز سالیانه موسیقی گرامی در شهر لس آنجلس به برندگان آن اهدا خواهد شد. اگر تعداد آهنگ ها و ترانه هایی که از موسیقی سنتی آمریکا برخاسته است را در رقابت های امسال به حساب بیاوریم، امسال می تواند سال مهمی برای این نوع موسیقی محسوب شود.

نوع موسیقی ای که در گذشته در رده بندی هایی چون فولکلوریک/ سنتی و یا موسیقی جهانی قرار می گرفت امروز از طریق هنرمندانی چون آلیسون کراوس خود را در میان جریان اصلی موسیقی و به دنبال جوایزی چون بهترین موسیقی پاپ و یا حتی بهترین همکاری دو صدایی موسیقی پاپ می یابد.

سال گذشته ترانه « گان گان گان» از آلبوم «ریزینگ سند» برای آلیسون کراوس و رابرت پلنت جایزه بهترین همکاری در خواندن یک آهنگ دو صدایی را در رقابت های گرامی به همراه آورد. امسال یک بار دیگر این زوج هنرمند در رده بندی خواندن یک آهنگ دو صدایی به نامزدی جوایز گرامی رسیده اند. این بار اما به خاطر خواندن ترانه « ریچ ومن» از همین آلبوم. آلبوم ریزینگ سند نیز یکی از پنج آلبوم نامزد جایزه گرامی بهترین آلبوم سال می باشد.

البته هیچ یک از رده بندی های بالا ارتباطی به موسیقی منسوب به «بلوگراس» یا موسیقی فولک یا مردمی ندارد. اما از سوی دیگر آلیسون کراوس هم یک خواننده یا ویولن نواز معمولی موسیقی مردمی نیست.

آلیسون کراوس تا این تاریخ ۲۱ جایزه گرامی برده است که بیشترین تعداد جوایزی است که تا کنون به یک زن موسیقی دان اهدا شده است. او امسال هم ۵ نامزدی در رده بندی های مختلف موسیقی دارد و اگر حتی یک جایزه دیگر گرامی به او تعلق بگیرد او را به رده های رکورد شکن بالاتری از پیش می رساند.

کراوس هم اکنون در رتبه هفتم برندگان جایزه گرامی قرار گرفته است و بیشترین تعداد جوایزی که تا کنون به یک هنرمند تعلق گرفته ۳۱ جایزه بوده است. آلیسون کراوس که هم اکنون ۳۷ سال دارد هنوز سالیان زیادی در زندگی حرفه ای خود در پیش دارد و به طریقی که او پیشروی کرده است امکان برنده شدن و به دست آوردن رکوردهای تازه در آینده او به خوبی نمایان است.

در رقابت های امسال جوایز گرامی، که معتبرترین جایزه موسیقی آمریکا به شمار می رود، دکتر جان احتمال برنده شدن در رده بندی نوع موسیقی که بهترین آلبوم بلوز معاصر خوانده می شود را دارد. او در ساختن ۳ سی دی از ۵ سی دی که در این رده بندی نامزد دریافت جوایز گرامی شده است از جمله سی دی درباره پیامدهای طوفان کاترینا در نیواولیان شرکت داشته است.

از رقبای دیگر دکتر جان در این رده بندی باید از سی دی ساخته سولومن برک به نام مثل آتش نام برد و هم چنین سی دی به نام «مایسترو» که قدردانی است از گروه تاج محل برای چهل سال سابقه ساختن موسیقی بلوز، سنتی و رگه ای تحسین انگیز. یکی از ترانه های این آلبوم به نام «دیدی واه دیدی» تاج محل را یک بار دیگر به گروه فانتوم بلوز می پیوندد. گروهی که دو بار تا کنون همکاری با آن ها برای تاج محل جوایز گرامی را به همراه داشته است.

رده بندی بهترین بلوز معاصر یکی از دلایلی است که جوایز گرامی را به موسیقی مردمی و سنتی نزدیک می کند. در رقابت های امسال رده بندی های دیگری که نشان از موسیقی مردمی دارد مانند کانتری یا محلی، پاپ، گاسپل یا موسیقی روحانی سیاهان آمریکا و فولکوریک را بیش از هر سال دیگری می توان مشاهده کرد.

یکی دیگر از نامزدهای جوایز گرامی در رده بندی فولکوریک آمریکا، ری کودر برای آلبوم من پدر شدم است. این آهنگساز ساکن کالیفرنیا بنا بر رای مجله موسیقی رولینگ استون، به عنوان یکی از بهترین هشت گیتاریست برجسته جهان شناخته شده است.

امیلو هاریس برای «آن چه من می خواستم باشم» و رادنی کراول برای آلبوم «سکس و بنزین»، هم چنین خواننده قدیمی، جون بائز برای سی دی «روز بعد از فردا» به نامزدی جوایز گرامی رسیده اند.

جون بائز امسال پنجاهمین سال فعالیت های خود در صحنه موسیقی را با این آلبوم تازه جشن می گیرد. هر چند او در سال ۲۰۰۷ موفق شد جایزه یک عمر فعالیت هنری گرامی را به دست بیاورد. او اگر امسال در رده بندی فولکلوریک برنده شود این نخستین باری خواهد بود که او در یک رده بندی معمولی برنده شده است.

جون بائز تنها برنده جایزه یک عمر فعالیت هنری نیست که یکبار دیگر به جرگه نامزدهای جوایز موسیقی سال گرامی می پیوندد. ارل اسکراگز ۸۵ ساله نیز امسال یکی از نامزدهای رده بندی « بلوگراس» یا موسیقی مردمی و فولک آمریکاست. او نخستین بار در سال ۱۹۶۸ به همراه لستر فلت جایزه بهترین ترانه کانتری را از آن خود ساخت.

ارل اسکراگز هنگام ضبط این آلبوم ۸۳ سال داشته است اما وقتی به آن گوش بدهید می بینید که او هنوز یکی از بهترین بانجو نوازهای معاصر به شمار می رود.

XS
SM
MD
LG