لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۹

روسيه از پيشنهاد آمريکا برای رفع تشنج در مناسبات دو جانبه استقبال کرد


روسيه از علائم واشنگتن که حاکی از خواست آمريکا برای بهبود مناسبات با مسکو است استقبال کرده است.

سرگئی ايوانوف معاون نخست وزير روسيه امروز، يکشنبه، در حاشيه کنفرانس امنيتی مونيخ در اين باره با خبرنگاران صحبت کرد.

وی نظر خود را يک روز پس از آن مطرح ساخت که جو بايدن معاون رياست جمهوری آمريکا گفت زمان ترميم آنچه که او شکافی خطرناک در مناسبات آمريکا و روسيه ناميد، فرا رسيده است.

ايوانوف امروزضمن تحسين پيام بايدن، توصيه معاون رياست جمهوری آمريکا برای ازسرگيری مناسبات دوجانبه را بسيار مثبت توصيف کرد.

مناسبات آمريکا و روسيه در سالهای اخير، بر سر تلاش های ناتو در تعميم به سوی شرق و برنامه آمريکا برای سپر موشکی در اروپا، به گونه ای فزاينده سرد شده است. روسيه همچنين در واکنش به حمايت دولت بوش از يک کوزووی مستقل مخالفت هائی شديد ابراز کرده است.

آمريکا و اتحاديه اروپا به نوبه خود تعرض نظامی سال ۲۰۰۸ روسيه در گرجستان، و اقدام متعاقب مسکو در به رسميت شناختن دو منطقه جدائی طلب گرجستان به عنوان کشورهائی مستقل را تقبيح و محکوم کرده اند.

روسيه همچنين تلويحا گفته است ممکن است تهديد خود در مورد استقرار موشک های برد کوتاه اسکندر در منطقه غربی کالينگراد را عليه مرزهای اتحاديه اروپا کنار بگذارد، مشروط بر آنکه آمريکا نيز از استقرار موشک در اروپای مرکزی منصرف شود.

جو بايدن معاون رياست جمهوری آمريکا روز شنبه در سخنرانی خود گفت تاکيد دولت اوباما بر ديپلماسی و سازندگی است نه توسل به نيروی نظامی. اما افزود واشنگتن برای دفاع از منافع خود هنگامی که لازم باشد در استفاده از نيروی نظامی تامل نخواهد کرد.

بايدن همچنين گفت آمريکا به تکميل دفاع موشکی برای مقابله با آنچه که قابليت فزاينده ايران ناميد ادامه ميدهد. اما گفت واشنگتن اين اقدام را با مشورت با متحدين ناتو و روسيه انجام خواهد داد.


XS
SM
MD
LG