لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۰

گزارش اقتصادی: موج فزاینده بیکاری در بخش صادرات هند


آنجانا پاسرچا، خبرنگار صدای آمریکا، دهلی نو

ارقام بیکاری در بخش صادرات هند تا ماه آینده به بیش از یک میلیون نفربالغ خواهد شد. این سنگین ترین ضربه ای است که رکود جهانی اقتصاد به بدنه بخش صادرات هند وارد کرده است.

در هند، همچون سایر کشورهای جهان این اخبار مایوس کننده است.

بنا به گزارش وزارت بازرگانی، ارقام بیکاری در بخش صادرات هند طی ماههای اخیر بسیار افزایش یافته است.

بنا به گفته مقامات و سازمان های متولی صادرات، از ماه سپتامبر سال گذشته، حدود یک میلیون کارگر بیکار شده اند.

همزمان با تعطیلی خطوط تولیدی کارخانه ها و کاهش کارمندان، نیم میلیون کارگر دیگر تا ماه مارس مشاغل خود را از دست خواهند داد.

صنایع نساجی، جواهرسازی و سنگ های قیمتی، از جمله بخش هایی هستند که در پی رکود اقتصادی در ایالات متحده و اروپا، بیشترین ضررها را متحمل شده اند.

ای ساخیتول، رییس فدراسیون سازمان های صادراتی هند می گوید:« بسیاری از شرکت های صادراتی در غرب، از زمان شروع رکود جهانی اقتصاد، سفارش های خود را لغو کرده اند. نگاهی به ارقام اکتبر، نوامبر، دسامبر و ژانویه از کاهش شدید صادرات حکایت می کند. حتی رشد صادرات نیز کند شده است. کارمندان ساعات کمتر و تعداد روزهای کمتری کارمی کنند.»

در ماه ژانویه، میزان صادرات بیش از ۲۰ درصد کاهش یافت.

دولت هند هشدار داده است حداقل بخشی از واحدهای صادراتی وادار به تعطیلی خطوط تولیدی خود خواهد شد.

بخش صادرات هند، چرخ نیروی کار کشور را به گردش درمی آورد. حدود ۵۰ میلیون نفر در سراسر کشور در این صنعت کار می کنند، صنعتی که پس از کشاورزی در مقایسه با سایر صنایع بیشترین نیروی کار را داراست.
دولت اعلام کرده میزان صادرات سال مالی جاری که در ماه مارس پایان می یابد به حدود ۱۷۵ میلیارد دلار بالغ خواهد شد. این رقم در مقایسه با سال مالی گذشته، ۲۰۰ میلیارد دلار کاهش داشته است.

بخش صادرات تنها صنعتی نیست که از رکود اقتصادی آسیب دیده است.

آمارگیری ماه های اخیر وزارت کار و اشتغال، از بیکاری دهها هزار نفر در بخش هایی همچون صنایع خودروسازی ، حمل و نقل و معدن حکایت می کند.

دولت از تصمیم خود برای افزایش سرمایه گذاری در پروژه های زیربنایی و کارآفرینی خبر داده است.

در ضمن دولت درصدد است تا با کاهش مالیات، به ادامه بقای صاحبان مشاغل در دوران رکود اقتصادی کمک کند.

طی سه سال گذشته، اقتصاد هند حدود ۹ درصد رشد کرده است، اما انتظار می رود این رشد، همزمان با تداوم رکود اقتصادی به ۶ تا ۷ درصد کاهش یابد.

XS
SM
MD
LG