لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۱

گزارش: پرزیدنت اوباما و چگونگی سیاست خارجی اش در خاورمیانه در آینده


تنش های خاور میانه حمله هوایی و زمینی اسراییل به نوار غزه که در پاسخ به پرتاب موشک از آن منطقه به جنوب اسراییل آغاز شد، حدود یک ماه پیش از آن بود که پرزیدنت اوباما سوگند ریاست جمهوری خود را ادا کند. با این همه برقراری صلح در منطقه خاورمیانه و به ویژه رفع اختلاف ها بین اسراییل و حماس در نوار غزه یکی از اولویت های سیاست خارجی رییس جمهوری جدید آمریکاست.

پرزیدنت باراک اوباما با این که حدود دو هفته ای است کار خود را در مقام ریاست جمهوری آمریکا در کاخ سفید آغاز کرده، با این همه بسیار اندک درباره معضل خاورمیانه با خبرنگاران سخن گفته است.

گفتگو درباره خاورمیانه مساله ای است که رییس جمهوری باید با احتیاط در چارچوب سیاست خارجی با آن روبرو شود. منطقه ای که عمیقا دچار تنش است، با این همه پرزیدنت اوباما گفته بود که از نخستین روز کارخود به این مساله خواهد پرداخت.

پرزیدنت اوباما در واقع اثر حمله های تنبیهی اسراییل را که سه هفته در نوار غزه به طول انجامید، بررسی می کند چرا که هر نوع مذاکره ای در آینده با توجه به طبیعت سیاست های اسراییل و برگزاری انتخابات آن کشور در هفته آینده پیچیده به نظر میرسد.

اسراییل حمله های خود را از بیست و هفتم ماه دسامبر سال گذشته میلادی آغاز کرد و این اقدام را برای متوقف کردن پرتاب موشک از نوار غزه به خاک خود ضروری دانست.

از سال ۲۰۰۱ میلادی به بعد، تا به حال حدود ۱۰ هزار موشک از نوار غزه به شهرهای جنوبی اسراییل پرتاب شده که برخی از موشکها به خانه ها و بعضی به مدارس یا خانه سالمندان اصابت کرده است.

«مورت زوکرمن» رییس سابق کنفرانس سازمان های مهم یهودی ها در آمریکا می گوید جنگ در نوار غزه نشانه آن است که در آن منطقه آنچه می گذرد، بسیار بسیار بد است. وی بر این عقیده است که نمی توان تحت چنین شرایطی راه حل وجود دو کشور را در کنار هم عملی کرد.

بنا بر گزارش مرکز فلسطینی برای حقوق بشر، طی حمله های ۲۳ روزه اسراییل به نوار غزه ۱۲۸۵ فلسطینی کشته شدند که حدود ۹۰۰ نفر از آنان غیر نظامی بودند.

اسراییل می گوید پرتاب موشک از نوار غزه به آن کشور طی هشت سال گذشته ۲۴ نفر را کشته و بیش از ۱۰۰۰ نفر را زخمی کرده است.

پروفسور «شیبلی تل هامی» استاد کرسی انور سادات برای صلح و توسعه در دانشگاه مریلند می گوید پوشش گسترده تلویزیونی از حمله اسراییل به نوار غزه نظر مردم را در کشورهای عرب علیه اسراییل سخت تر کرده است. وی بر این باور است که مردم در کشورهای عرب ایالات متحده آمریکا را در بخش گسترده ای از آنچه که وی آن را تبلور درد در مساله اسراییل برای اعراب و مساله فلسطینی ها می نامد، مشاهده می کنند.

نخستین سلاح در دیپلماسی پرزیدنت اوباما انتصاب «جورج میچل» به عنوان فرستاده ویژه آمریکا در خاورمیانه بود. جورج میچل که یکی از سناتور های سابق آمریکایی است، در انجام مذاکرات دیپلماتیک تجربه فراوان دارد. آقای میچل همان کسی بود که قرارداد صلح ایرلند شمالی را به سرانجام رساند و در سال ۲۰۰۱ میلادی گزارش مفصلی نیز درباره از سرگیری خشونتها بین اسراییل و فلسطینی ها تهیه کرد.

جورج میچل بلافاصله پس از معرفی به عنوان فرستاده ویژه آمریکا در خاورمیانه به منطقه سفر کرده و از کشورهای مصر، اسراییل، کرانه غربی رود اردن، اردن و عربستان سعودی دیدار کرد. آقای میچل سپس در باره تنش موجود در خاورمیانه با رهبران کشورهای عرب ملاقات و مذاکره کرد.

قرار است آمریکا دفتر ویژه ای را برای فرستاده ویژه خود جورج میچل در منطقه خاورمیانه آماده کند تا وی بتواند از نزدیک بر امر رفع تنش های موجود نظارت داشته و مذاکره بین اسراییلی ها و فلسطینی ها و همسایگان آنان را دنبال کند.

XS
SM
MD
LG