لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۶

بایدن: آمریکا در دفاع از منافع خود درنگ نخواهد کرد


جو بایدن معاون ریاست جمهوری آمریکا در یک سخنرانی فراگیر در چهل و پنجمین کنفرانس سالیانه امنیتی مونیخ، ارجحیت های سیاست خارجی دولت جدید آمریکا را تشریح کرده است.

بایدن امروز، شنبه، گفت دولت پرزیدنت باراک اوباما بر دیپلماسی، دمکراسی و توسعه به جای استفاده از نیروی نظامی تاکید خواهد گذاشت. اما یادآور شد که واشنگتن در دفاع از منافغ خود ازطریق به کار گرفتن زور، در صورتی که لازم شود، درنگ نخواهد کرد.

بایدن همچنین گفت ایالات متحده سیاست های خارجی خود را بررسی می کند، و از متحدانش نیز خواهد ساخت چنین کنند. او ابراز امیدواری کرد اعضای ناتو بر تعهدات خود نسبت به افغانستان پای بند بمانند.

معاون رییس جمهوری آمریکا گفت زمان آن است که آمریکا مناسبات با روسیه را که «شکافی خطرناک» در آن به وجود آمده است، ترمیم کند.

وی اظهار داشت دو کشور ممکن است هنوز در برخی مسایل اختلاف نظر داشته باشند، اما می توانند در جایی که منافع شان در هم تلاقی می کند، با یکدیگر کار کنند.

جو بایدن گفت دولت اوباما در جهت پیشبرد یک راه حل دو کشوری برای مناقشه اسراییل- فلسطینیان تلاش خواهد کرد.

پیشتر، یاپ د هوپ شیفر، دبیرکل ناتو از برخی از اعضای اروپایی اتحادیه به دلیل خودداری از تقویت نیروهایشان در افغانستان انتقاد کرد. او از کشور بخصوصی نام نبرد، اما گفت برای موازنه سیاسی در ناتو خوب نیست که واشنگتن بیشترین بخش نظامی را به دوش بگیرد، حتی هرچند که برخی از متحدان ناتو می خواهند اروپا صدای بلندتری در اتحادیه داشته باشد.

XS
SM
MD
LG