لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۰

گزیده روزنامه های شنبه ١۹بهمن در ایران


«تفکيک جنسيتي» در دانشگاه علم و صنعت

روزنامه اعتماد در گزارشی به «جدا سازی دختران و پسران» در دانشگاه «علم و صنعت» پرداخته است. به نوشته روزنامه اعتماد، اين اقدام دانشگاه علم و صنعت در بعضی دروس صورت گرفته است به نحوی که دانشجويان ملزم شده اند برخی دروس «علوم پايه» را بر اساس «جنسيت» خود انتخاب کنند. از جمله اين دروس، رياضی ۱ و۲، معادلات ديفرانسيل و فيزيک ۲ است.

به نوشته اعتماد، انتخاب واحد ترم جديد از روز شنبه، آغاز شده و تا روز چهارشنبه گذشته نيز ادامه داشته است که «مشکلات فراوان» و «نارضايتی دانشجويان» را در پی داشته است.

اعتماد می نويسد، به جز دانشگاه هايی نظير امام صادق(ع) و الزهرا(س)، که به طور رسمی و از طريق کنکور دانشجويان دختر و پسر را به صورت مجزا پذيرش می کنند، «تا به امروز هيچ دانشگاهی در دروس تخصصی و علوم پايه اقدام به تفکيک جنسيتی نکرده است.»


توقف فعاليت شورای بريتانيا در تهران

روزنامه آفتاب يزد به انتشار خبر متوقف شدن فعاليت نهاد آموزشی و فرهنگی «شورای بريتانيا» به دليل آنچه كه مدير اين شورا آن را «مرعوب شدن» كارمندانش در تهران خوانده پرداخته است.

به نوشته اين روزنامه، شـورای بـريتانيا نهادی «نيمه دولتي» است كه در زمينه فرصت‌های فرهنگی، آموزشی و روابط بين‌الملل فعاليت مي‌كند. آفتاب يزد به نقل از «مارتين ديويدسون» مدير عامل اين شورا در لندن نوشته است كه ايران از دو سال پيش از دادن ويزا برای كاركنان انگليسی اين شورا، خودداری كرده است.

در بخش ديگری از اين خبر آمده است: «اين شورا ضمن طرح ادعاهايی درخصوص تحت فشار قرارگرفتن كارمندان ايرانی خود، اعلا‌م كرده است كه فعاليت خود در ايران را تنها زمانی از سرخواهد گرفت كه كاركنانش بدون مشكل قادر به كاركردن باشند». همچنين «ديويد ميليباند» وزير امور خارجه انگليس هم از تعطيلی اين شورا در ايران «تأسفی عميق» کرده و گفته است: «ناچار شديم فعاليت شورای بريتانيا در ايران را معلق كنيـم.»

از سوی ديگر، آفتاب يزد به انتشار بيانيه «سفارت ايران در لندن» پرداخته که «اخبار منتشر شده توسط رسانه‌های انگليسي» درباره تعليق فعاليت‌های «شورای بريتانيا» در تهران را «گمراه كننده و بی پايه و اساس» خوانده است.

دستگيری کارمند يک خبرگزاری به اتهام جاسوسی در وزارت بهداشت

روزنامه قدس در خبری از بازداشت دو مظنون به جاسوسی در «وزارت بهداشت» خبر داد. به نوشته اين روزنامه، دستگاههای امنيتی اين دو فرد را «به جرم ظن به جاسوسی عليه امنيت ملی ايران» بازداشت كردند.

در اين خبر آمده است اين دو فرد «به طرز مشكوكی به عكسبرداری و جمع آوری اطلاعات از مكانهای مهم و حساس اين وزارتخانه اقدام می كردند، كه با كنترل نيروهای امنيتی متوقف و دستگير شدند». به نوشته قدس، يكی از افراد دستگير شده، در يكی از «خبرگزاريهای رسمی كشور» مشغول به كار بوده است كه بدون داشتن برگه مأموريت از خبرگزاری، در اين وزارتخانه به فعاليت می پرداخته است.

شناسايی يك ميليارد بشكه نفت در بلوك فارسی

روزنامه جمهوری اسلامی از شناسايی «يک ميليارد بشکه نفت خام سنگين» در بلوک فارسی خليج فارس خبر می دهد. به گفته «مدير عامل شركت نفت فلات قاره ايران»، هم اكنون كار اكتشاف اين ميدان به پايان رسيده است. «محمود زيركچيان زاده» گفته «اميدواريم ميدان نفتی بلوك فارسی اقتصادی باشد.»

به نوشته جمهوری اسلامی، اين مقام وزارت نفت گفته در حال حاضر نوسان قيمت نفت بدترين اثر را روی توسعه ميادين نفتی می گذارد زيرا سرمايه گذاری نياز به «امنيت» دارد و مهمترين امنيت «ثبات در قيمت ها» است .XS
SM
MD
LG