لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۴

تحولات تازه در غزه


بدنبال موشک باران جنوب اسراييل توسط ستيزه گران فلسطينی نوار غزه، نيروی هوايی اسراييل شبانگاه سه شنبه ناحيه مرزی نوار غزه و مصر را بمباران کرد. در اين بمباران تونل هايی که حماس برای قاچاق اسلحه و تجهيزات مورد استفاده قرار می داد هدف قرار گرفت.

از سوی ديگر سازمان ملل متحد می گويد ستيزه گران حماس آذوقه و پتو هايی را که برای صدها خانواده غير نظامی فلسطينی به نوار غزه فرستاده شده بود به تصرف در آورده اند.

به گفته سازمان ملل ماموران پليس حماس در حمله به يک انبار در شهر غزه، ۳۵۰۰ پتو و بيش از ۴۰۰ بسته حاوی مواد غذايی را به غنيمت گرفتند.

***

شبانگاه سه شنبه هواپيما های بمب افکن اسراييلی ناحيه مرزی بين نوار غزه و مصر در نزديکی رفح را مورد حمله قرار دادند. هدف از حمله اسراييل نابود کردن تونل هايی بود که حماس برای قاچاق اسلحه و مهمات به نواز غزه از آن استفاده می کرد.

اسراييل قبل از حمله هوايی با فرستادن يک پيام از پيش ضبط شده به زبان عربی به اهالی منطقه هشدار داده بود که آن ناحيه را ترک کنند.

در اين پيام گفته شده بود کسانی که در تونل ها کار می کنند يا نزديک آن ناحيه سکنا دارند و افرادی که از لحاظ رساندن تجهيزات به تروريست ها کمک می کنند بايد سريعا ناحيه را ترک کنند.

به گفته ارتش اسراييل هواپيماهای جنگنده آن کشور ۵ تونل را که در طول ۱۴ کيلومتر مرز مصر و نوار غزه کنده شده بود هدف بمباران قرار دادند ولی هيچگونه تلفاتی گزارش نشده است.

حمله اسراييل به نوار مرزی غزه و مصر در تلافی به موشک باران جنوب اسراييل توسط ستيزه گران فلسطينی ساکن غزه صورت گرفت.
روز سه شنبه يک موشک ميان برد ستيزه گران فلسطينی در در شهر اشکلان که ۱۲۲ هزار نفر جمعيت دارد منفجر شد ولی به کسی صدمه ای وارد نيامد.

اين اولين بار است که پس از آتش بس اسراييل و حماس موشک ميان برد grad به سوی اسراييل شليک شده است.

برخلاف موشک های کوچک خانه سازی که توسط حماس و ساير گروه های ستيزه گر فلسطينی استفاده می شود grad ساخت يک کشور خارجی است و برد بيشتر و قابليت حمل مواد منفجره زيادتری را دارد.

با وجود برقراری آتش بس ميان اسراييل و حماس موشک پرانی های ستيزه گران فلسطينی به جنوب اسراييل همچنان ادامه دارد و ناظران بين المللی را از پايان يافتن اين آتش بس شکننده و آغاز جنگی ديگر نگران ساخته است.

حملات اخير حماس و اسراييل در حالی صورت می گيرد که فرستادگان حماس برای برقراری يک متارکه موقت جنگ با اسراييل در قاهره با مقامات مصری به گفتگو نشسته اند.


XS
SM
MD
LG