لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۵

گزارش هنری: نمایش فیلم در میان ابرها در جشنواره سینمای ایران دانشگاه لس آنجلس


در ادامه اکران فیلم های ایرانی در جشنواره سالیانه سینمای ایران که به همت بخش آرشیو فیلم و تلویزیون دانشگاه لس آنجلس به مدت ۶ هفته در سینمای بیلی وایلدر موزه آرمن همر این شهر برگزار خواهد شد، فیلم « در میان ابرها» ساخته روح الله حجازی، فیلمساز ۲۹ ساله ایرانی و از شاگردان شیوه فیلمسازی مجید مجیدی به نمایش درآمد.

فیلم درباره نوجوان ۱۶ ساله ای است که به شغل بارکشی در یکی از شهرک های مرزی در جنوب غربی ایران که هم مرز کشور عراق است اشتغال دارد. در این درام تلخ و شیرین، نوجوان بارکش به زنی که چند سال از او بزرگتر است دل می بازد اما بعدها درمی یابد که در مقابل این زن حرفه ای او آماتوری بیش نیست.

این فیلم که درسال ۲۰۰۸ در فستیوال سینمایی فجر به عنوان بهترین فیلم اول یک کارگردان مورد توجه قرار گرفت یکی از آن گونه فیلم های کم خرج و پرکیفیت ایرانی است که در سال های اخیر مورد توجه شدید جشنواره های سینمایی جهان بوده است.

ملک، نوجوان یتیم که نقش او را یونس غزالی ایفا می کند به همراه گروهی از بچه های هم سن و سال خود به کار حمل و نقل چمدان و اثاثیه زائرانی که از زیارتگاه های عراق به ایران باز می گردند اشتغال دارد. یکی از این زائران فارسی زبان به نام نورا( الناز شاکردوست) با رفت و آمدهای مکرر خود بین دو شهر مرزی به عنوان دلال و کارچاق کن برای اعراب دیگر، توجه ملک را به خود جلب می کند. پس از آنکه ملک یکی از مشکلات حمل و نقلی نورا را حل می کند، نورا او را در یکی دیگر از عملیات غیرقانونی خود درگیر می کند.

فیلم از ساخت شاعرانه ای برخوردار است و علاوه بر تکنیک های سینمایی برجسته از موسیقی متن فراموش نشدنی ساخته سپیده عبدالوهاب نیز برخوردار است.

فیلم ۸۰ دقیقه ای در میان ابرها اخیرا در جشنواره سینمایی پالم اسپرینگز در کالیفرنیای جنوبی نیز به نمایش درآمد و مورد توجه منتقدین قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG