لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۷

هیلاری کلینتون : بررسی بستن یک پایگاه نظامی امریکا در قرقیزستان تاسف انگیز است


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا می گوید قابل تاسف است که دولت قرقیزستان بستن یک پایگاه هوائی عمده امریکا را که تدارکات مورد نیاز سربازان ناتو درافغانستان را فراهم می آورد، بررسی می کند.

کلینتون این موضوع را روز پنجشنبه عنوان کرد و گفت پنتاگون همچنین در باره کاری که ایالات متحده باید در صورت تصویب لایحه بستن پایگاه در پارلمان قرقیزستان انجام دهد بحث می کند. او گفت ایالات متحده بدون توجه به نتیجه بحث های دولت قرقیز، به شیوه ای « بسیار موثر» عمل خواهد کرد.

پیشتر، منابع دیپلماتیکی و دفاعی گفتند ایالات متحده یک معامله نظامی با ازبکستان را برای فراهم آوردن یک مسیر تدارکاتی جدید به افغانستان بررسی می کند.

گفته می شود مقامات امریکا روی طرح های پششتیانی، در صورتی که دولت قرقیزستان تهدید خود را برای بستن پایگاه هوائی « ماناس» در نزدیکی بیشکک، پایتخت ، عملی سازد، کار می کنند.

خبرگزاری ها گزارش می دهند که مقامات امریکا ئی در باره نظریه از سرگیری همکاری نظامی با ازبکستان علیرغم تشنج در مناسبات دو جانبه بحث می کنند. ایالات متحده تا سال ۲۰۰۵ پایگاهی در ازبکستان داشت، در آن زمان ازبکستان نیروهای امریکائی را پس از شدت گرفتن تنش بر سر سرکوب خونین فعالان مخالف دولت اخراح کرد.

XS
SM
MD
LG