لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۵

گزارش محرمانه ایران به سنا


ساعت چهار و سی دقیقه عصر امروز به وقت واشنگتن در کمیته ی روابط خارجی سنای آمریکا نشستی غیرعلنی درباره ی ایران برگزار می شود. این نخستین نشست کمیته ی روابط خارجی تحت نظر سناتور دموکرات جان کری درباره ی ایران است و همچنین نخستین حضور مقامات مسول اطلاعات ملی تحت نظر دنیس بلیر، مدیر جدید اطلاعات ملی، است.
نورمن رول، مدیر مامور امور ایران در اداره ی اطلاعات ملی؛ الن پینو، افسر اطلاعات ملی در خاور نزدیک؛ و وان وندیپن، افسر امور جنگ افزار کشتار جمعی در شورای اطلاعات ملی؛ در نشست امروز گزارشی محرمانه از آخرین پیشرفت ها در برنامه ی هسته ای ایران و تحولات سیاسی در جمهوری اسلامی به قانونگذاران ارائه می دهند.

اداره ی اطلاعات ملی یک مرکز جدید و محصول تحولات امنیتی پس از یازدهم سپتامبر دو هزار و یک است. مدیر اطلاعات ملی بر فعالیت شانزده سازمان اطلاعاتی آمریکا از جمله «سی آی ای» نظارت می کند. دفتر مدیریت امور ایران در اطلاعات ملی نوامبر دو هزار و پنج تاسیس شد و نورمن رول سرپرست جدید آن است. آخرین گزارش اطلاعات ملی درباره ی برنامه ی هسته ای ایران که از توقف تلاش های ایران برای تولید جنگ افزار هسته ای در سال دو هزار و چهار خبر می داد جنجالی در آمریکا و سراسر جهان به پا کرد. تهران ابتدا از گزارش استقبال کرد اما، بعد متوجه شد که تائید آن به معنی این است که زمانی برنامه ی تولید جنگ افزار اتمی را در دست داشته است. ایران همواره تاکید می کند تولید جنگ افزار کشتار جمعی با مبانی اعتقادی جمهوری اسلامی هیچ تطابقی ندارد. در گزارش سال گذشته ی اطلاعات ملی یافته ها نسبت به درجه ی اعتبارشان طبقه بندی ارزشی شده بود.

آخرین حضور مقامات اطلاعات ملی در برابر کنگره با حضور تامس فینگر، معاون مدیر اطلاعات ملی، همراه بود. فردی که باتفاق وان وندیپن و کنت بریل در تهیه ی گزارش سوم دسامبر دو هزار و هفت اطلاعات ملی از ایران نقش محوری داشتند. هر سه این افراد از دیپلمات های پیشین وزارت خارجه بودند. بسیاری از جمهوریخواهان آنها را به سیاسی کردن گزارش اطلاعات ملی در باره ی ایران متهم کردند.
از آن گروه وندیپن و بریل به جا مانده اند اما، فینگر اطلاعات ملی را ترک کرد.

وندیپن فعالیت خود را در اطلاعات ملی فوریه ی دو هزار و شش به عنوان افسر مسول امور منع گسترش جنگ افزار کشتار جمعی آغاز کرد. او پیشتر چهارده سال مدیر اداره ی منع گسترش تسلیحات موشکی، بیولوژیکی، و شیمیایی بود. وان وندیپن در دهه ی هشتاد معاون مدیر اداره ی تحلیل و کاوش امور نظامی و سیاسی در وزارت خارجه بود. وندیپن لیسانس مطالعات بین المللی از «آمریکن یونیورسیتی» دارد و فوق لیسانس خود را در کنترل تسلیحات و امور دفاعی از دانشگاه «ام. آی. تی.» در سال هزار و نهصد و هشتاد و سه دریافت کرد. رسانه ها درباره ی اختلاف نظر او با جان بولتون، معاون وقت امور کنترل تسلیحات وزارت خارجه، بر سر تشدید تحریم های ایران زیاد نوشتند. بولتون بعدها پس از پایان ماموریتش به عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در مصاحبه ای با من گزارش دسامبر دو هزار و هفت اطلاعات ملی را به چالش گرفت. وندیپن، فینگر و بریل، هر سه در دورانی در وزارت خارجه فعال بودند که کولین پاول، وزیر امور خارجه ی آمریکا، بود. بنا به گزارش ها آن ها از سیاست دیپلماسی و پرهیز از برخورد با ایران مورد نظر پاول حمایت می کردند. گروهی این سه و گزارش آن ها را در کند شدن روند تحریم های بین المللی سیاسی و اقتصادی علیه ایران موثر می دانند و گروهی گزارش آنها را ضربه ی نهایی به گزینه ی نظامی علیه ایران در پایان دوران ریاست جمهوری جرج بوش تعبیر کردند. کنت بریل متهم شد که بیش از حد به کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی و محمد البرادعی نزدیک است.
الن پینو، یکی از گزارش دهندگان امروز به سنا، سپتامبر دو هزار و پنج با عنوان افسر اطلاعات ملی در خاور نزدیک به شواری اطلاعات ملی ملحق شد. او از سال هزار و نهصد و هشتاد و سه به عنوان تحلیلگر و مدیر امور خارومیانه در سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، «سی. آی. ای.»، در حوزه ی عراق، ایران، اردن، سرزمین های فلسطینی، مصر، سودان، سوریه و لبنان فعالیت داشته است. پینو طی سالهای فعالیتش در پروژه های مختلفی از جمله گروه اعراب و اسرائیل، و مرکز ضد تروریسم، در شورای اطلاعات ملی نقش محوری ایفا کرده است. الن پینو، از جرج هربرت واکر بوش و جرج تنت، دو تن از مدیران پیشین «سی. آی. ای.»، نشان افتخار دریافت کرده است. او فوق لیسانس امور خارجی از دانشگاه ویرجینا دارد.

بنا به گزارش ها نورمن رول از افسران «سی. آی. ای.» بوده و سابقه ی فعالیت دیپلماتیک در خاورمیانه را در کارنامه ی خود دارد. ظاهرا رول پیشتر مسول مقر سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا در سنگاپور بوده است. او در اداره ی عملیات یا تحلیل یافته ها نقش مستقیمی ایفا ندارد بلکه در عوض فعالیت های جامعه ی اطلاعاتی را در قبال ایران در سطحی استراتژیک رهبری می کند.

گزارش محرمانه ی اطلاعات ملی با اندکی فاصله از حضور لیان پانتا، مدیر پیشنهادی «سی. آی. ای.»، در برابر اعضای کمیته ی اطلاعات سنا، برگزار می شود. پانتا هنوز از سنا رای اعتماد نگرفته است.
باید دید گزارش جدید اطلاعات ملی با توجه به رویکرد دولت پرزیدنت اوباما در برابر ایران حاوی چه نکات جدیدی است.XS
SM
MD
LG