لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۵

نتایج مقدماتی انتخابات استانی عراق حکايت از پيروزی نوری المالکی دارد


درعراق، نتایح مقدماتی انتخابات نشان می دهد ائتلاف به رهبری نوری المالکی نخست وزیر، ممکن است اکثریت قاطعی در استان های شیعه نشین کسب کند.

نتایج انتخابات استانی در روز شنبه، که کمیسیون انتخابات بعد از ظهر پنجشنبه بوقت محلی، منتشر کرد حاکی است ائتلاف در بغداد و در بصره، دومین شهر بزرگ عراق، بیشترین تعداد رای را بدست آورده است. متحدان شیعه نخست وزیر درهشت استان از ۹ استان دیگر نیز بررقیبانشان برتری دارند.

رسانه های عراق می گویند رای دهندگان به نخست وزیر، بخاطر شدت عمل در برخورد با ستیره گران افراطی پاداش دادند، آنها همچنین برنامه سکولار او را بر احزاب مذهبی تر ترجیح می دهند.

پیشتر، یک بمب انداز انتحاری در حمله ای در شهر خانقین، در استان دیاله، دست کم ۱۲تن را کشت. در دیاله، در حالی که رهبران قبائل سنی محلی می گویند، در رای گیری های روز شنبه تقلب هایی صورت گرفت، پلیس بر تدابیر امنیتی افزوده است.

مقامات امریکائی وعراقی هشدارداده اند کسانی که از نتایج انتحابات خوشنود نیستند ممکن است دست به خشونت بزنند.

بسیاری ازعراقی ها، بویژه سنی ها، انتخابات قبلی در سال ۲۰۰۵ را تحریم کردند، و مقامات امریکائی وعراقی با توصیف انتخابات شنبه پیش بعنوان راهی برای توزیع مساوی تر قدرت در میان کروه های قومی و فرقه ای کشور، مردم را برای شرکت در آن تشویق کردند.

علی رغم اتهام تقلب، جامعه بین المللی انتخابات استانی را بعنوان نمونه ای از یک روند سیاسی صلح جویانه و دمکراتیک درعراق ستوده است.

در استان نفتخیز کرکوک و سه استان درمنطقه نیمه خود مختار کردستان، رای گیری بدلیل مسائل محلی به تاخیر افتاد.

XS
SM
MD
LG