لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۹

گزارش سیاسی: دیپلماسی هیلاری کلینتون در وزارت امور خارجه


دیوید گلاست، خبرنگار صدای آمریکا، وزارت امور خارجه

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده در اولین ملاقات های خود با مقامات بلند پایه کشورهای آلمان و بریتانیا دیدار کرد.

در ضمن برای اولین سفرهای خارجی وی در مقام وزیر امور خارجه، سفر به ژاپن، کره جنوبی و چین برنامه ریزی شده است.

مقامات می گویند مذاکرات وی با دو متحد اصلی ایالات متحده احتمالاً پیرامون درگیری ها در افغانستان و چگونگی رویارویی با برنامه هسته ای ایران شکل گرفته است.

همچنین دیپلمات های بلند پایه پنج کشور عضو دایمی شورای امنیت سازمان ملل و آلمان به منظور یافتن استراتژی پیرامون مذاکرات طولانی که به هدف متقاعد کردن تهران برای توقف برنامه غنی سازی انجام شده است، گفتگو کردند.

پرزیدنت باراک اوباما، علیرغم سیاست پیشین دولت جرج بوش، اعلام کرده دولت او در صدد است تا به طور مستقیم با تهران مذاکره کند.

با وجود این که در ادامه سیاست برقراری ارتباط دو ملت، وزارت امور خارجه اخیراً اعلام کرده بود تیم بدمینتون بانوان ایالات متحده برای شرکت در مسابقه ای در ایران به این کشور سفر خواهد کرد، هنوز نحوه برقراری گفتگو و رویارویی با تهران اعلام نشده است.

گرچه کلینتون روز ۲۱ ژانویه، پس ازتایید نهایی سنا در دفتر خود ادای سوگند کرد اما وی روز دوشنبه در مراسم رسمی در محل وزارت امور خارجه که رهبران احزاب کنگره ، چهار وزیر امور خارجه پیشین و بیل کلینتون همسر او حضور داشتند، سوگند خود را تکرار کرد.

جو بایدن که آغازگر این مراسم بود گفت حضور کلینتون، سناتور پیشین و کاندیدای ریاست جمهوری به محافل دیپلماتیک روحیه بخشیده است و حس اشتیاقی که به هنگام ورود در این اداره وجود دارد، مسرت بخش است.

کلینتون نیز بار دیگر بر تعهد وزارت امور خارجه بر بهره گیری از قدرت هوشمندانه، آمیزه ای از دیپلماسی، کمک های متمرکز بر توسعه و توان نظامی به منظور پیشبرد منافع ایالات متحده تاکید کرد.

وی گفت: « در حالی که مشکلات کنونی جهان بسیار پیچیده و بغرنج به نظر می رسند اما غلبه بر آن ها غیر ممکن نیست. ما به مدد رهبری پرزیدنت اوباما که مصمم است در ورای تخیلات و رویاپردازی و با درک مشکلات موجود با کشورهای مختلف جهان مناسبات عادی برقرار نماید، از مشلات نمی هراسیم و با دور اندیشی و هوشمندی از فرصت های موجود بهره خواهیم جست.»

بنا به گفته مقامات وزارت امور خارجه برنامه ریزی اولین سفرهای خارجی کلینتون در مقام وزیر امور خارجه نهایی شده است.

این سفر به هدف تاکید مجدد روابط نزدیک ایالات متحده با متحدان اصلی این کشور با ژاپن، کره جنوبی و نیز رویارویی با مشکلات پیچیده آمریکا با چین مترکز خواهد بود.

انتظار می رود مسئله برنامه هسته ای کره شمالی نیز در صدر گفتگوهای سه سفر خارجی کلینتون قرار گیرد.

در پی مذاکرات شش جانبه ای که به ابتکار چین در پیونگ یانگ برگزار شد، کره شمالی فعالیت های هسته ای و بخشی از مجتمع راکتور اتمی کشور را متوقف کرد. اما مراحل مذاکرات به دلیل عدم پذیرش کره شمالی به طرح اعلام سایر ذخایر اتمی کشور متوقف شد.

XS
SM
MD
LG