لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۳

معمر قذافی قصد دارد در جلسهء آيندهء اتحاديهء آفريقا، ايدهء «تشکيل ايالات متحدهء آفريقا» را مطرح کند


معمر قذافی،رئيس جمهوری ليبی و رئيس جديد اتحاديهء آفريقا می گويد قصد دارد در جلسهء آيندهء اتحاديهء آفريقا، ايدهء «تشکيل ايالات متحدهء آفريقا» را مطرح کند.

آقای قذافی اين سخنان را در نسشت سران اتحاديهء آفريقا، که در آديس آبابا پايتخت اتيوپی برگزار شد، اعلام کرد. رهبران کشورهای آفريقايی پيشاپيش مخالفت خود را با تشکيل دولتی واحد برای تمامی کشورهای قارهء آفريقا، ابراز کرده اند.

***

نشست روز دوشنبهء رهبران کشورهای عضو اتحاديهء آفريقا، در آديس آبابا پايتخت اتيوپی،با انتخاب معمر قذافی رئيس جمهوری ليبی به رهبری اتحاديه، وی را به آرزوی ديرينه اش – يعنی باز کردن جايی برای کشورش در جمع کشورهای جهان – رساند. معمر قذافی در پی کودتای سال ۱۹۶۹ قدرت را در ليبی به دست گرفت، و به خاطر حمايت از تروريسم در پروندهء معروف به لاکربی و تلاش برای دستيابی به سلاح های هسته ای کارنامهء سياسی درخشانی ندارد.

انتخاب آقای قذافی به رياست دوره ای اتحاديهء آفريقا، با استقبال نه چندان گرم کشور های عضو اتحاديه رو به رو شد؛ و برخی از رهبران آفريقايی وی را "الگويی ضعيف" برای آفريقا خواندند. با اين حال، وی در لباسی زربفت، با جلال و جبروتی شاهوار و در معيت همراهانش – که شاه شاهان خطابش می کردند – در نشست حاضر شد.

آقای قذافی با اشاره به اين که دورهء يکسالهء رياستش، موقع انجام اقدامات جدی است، نخستين نظر بلندپروازانه اش – يعنی رويای يکپارچگی کشورهای آفريقايی درقالب "ايالات متحدهء آفريقا" را ابراز کرد: «معمر قذافی جانشين جاکايا کيکوته، رئيس جمهوری تانزانيا، و رئيس پيشين اتحاديهء آفريقا می شود. وی پس از چند دهه انزوا، اکنون سعی دارد وجهه و اعتباری برای خود نزد غرب دست و پا کند؛ و کشور نفتخيز ليبی را به جامعهء بين المللی بازگرداند. در اين راستا، قذافی اقداماتی از جمله ميانجيگری در حل مناقشات کشور های آفريقايی انجام داده است.»XS
SM
MD
LG