لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۵

پایگاه نظامی آمریکا در قرقیزستان بسته می شود


دولت قرقیزستان روز چهارشنبه از پارلمان درخواست کرد بستن یک پایگاه نظامی آمریکا را تصویب کند. این پایگاه تدارکات مورد نیاز سربازانی را که با ستیزه گران در افغانستان می جنگند تامین می کند.

چند ساعت پس از آنکه پیش نویس لایحه به پارلمان قرقیزستان تسلیم شد، مسکو گفت آماده خواهد بود درخواست های امریکا را برای راه های تدارکاتی جایگزین از طریق روسیه بررسی کند.

وزارت امور خارجه امریکا روز چهارشنبه تکرار کرد که مقامات امریکایی هیچ نامه رسمی از قرقیزستان در باره تصمیم بستن پایگاه دریافت نکرده اند. رابرت وود ، سخنگوی وزارت امور خارجه، به خبرنگاران گفت ایالات متحده در باره این موضوع با قرقیزستان بحث می کند و آنرا با روسیه نیز در میان خواهد گذاشت. او همچنین گفت دولت اوباما ،یک برنامه ریزی اضطراری در صورت پایان گرفتن دسترسی به پایگاه تهیه خواهد کرد

پایگاه هوائی ماناس ، در مبارزه نظامی امریکا علیه طالبان مهم تلقی می شود.

روز سه شنبه، رییس جمهوری قرقیزستان گفت پایگاه بسته خواهد شد. او این موضوع را زمانی کوتاه پس از دریافت دو میلیارد دلار وام و کمک از روسیه اعلام کرد.

قرقیزستان دلیلی برای بستن پایگاه ارائه نداده است، اما بر اساس قرار داد ، باید ۱۸۰روز به امریکا مهلت داده شود.

امکان بسته شدن پایگاه چالشی جدی در طرح پرزیدنت اوباما برای اعزام 30 هزار سرباز اضافی به افغانستان در سال جاری تلقی می شود.

XS
SM
MD
LG