لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۹

گزارش: وکلا  از هاشمی شاهرودی خواسته اند اجرای حکم اعدام جوانی را که در سنين کودکی مرتکب جرم شده است متوقف کند


در آستانه اجرای قريب الوقوع حکم اعدام بهمن سليميان که در سن پانزده سالگی مرتکب جرم شده است ۱۵۰وکيل مدافع در کانون وکلای دادگستری مرکز طی يک نامه سرگشاده از آيت اللۀ هاشمی شاهرودی، رئيس قوه قضائيه جمهوری اسلامی ايران خواسته اند: "در نخستین فرصت ممکن موجبات توقف اجرای احکام اطفالی که در سن کمتر از ۱۸ سال مرتکب جرم شده‌اند را فراهم نماید."

بهمن سليميان ۲٧ساله متهم به قتل مادر بزرگ هفتاد ساله اش در دوازده سال پيش شده است. بهمن که از آن زمان تاکنون در زندان شهر اصفهان بسر ميبرد در هنگام ارتکاب جرم پانزده سال بيشتر نداشته است. وکيل مدافع وی آقای محمد مصطفايی اعلام کرده است که موکل او قرار است روز پنجشنبه ۵ماه فوريه اعدام شود .

گفته ميشود در جريان محاکمه متخصصين و روانپزشکان شهادت داده بودند بهمن سليميان در زمان ارتکاب جرم از سلامت روانی برخودار نبوده است و بر همين اساس دادگاه او را به پنج سال زندان محکوم ميکند. اما بعدا خانواده مادر بزرگ بهمن به اين حکم اعتراض کرده و تقاضای قصاص ميکنند که در دادگاه تجديد نظرنيز پذيرفته ميشود و بهمن سليميان بر خلاف تعهدات بين المللی دولت جمهوری اسلامی ايران به اعدام محکوم ميشود.

وکلای مدافع نيز در نامه خود به آيت الله شاهرودی در همين رابطه نوشته اند که : "صرفنظر از ماهیت پرونده و محتوای آن، بهمن سلیمیان در زمان ارتکاب جرم پانزده سال بیش نداشته است از طرفی پزشکان پزشکی قانونی اعلام کرده اند که: احتمال تاثیر افکار منفی ناشی از افسردگی و جنون در هنگام ایجاد رفتارهای پرخاشگرانه در بهمن، نسبت به خود و اطرافیان وجود داشته است.»

جمهوری اسلامی ايران در اعدام افرادی که در سنين کودکی و نوجوانی مرتکب جرم شده اند مقام اول را در جهان کسب کرده است. سازمان بين المللی نظارت بر جقوق بشر با انتشار گزارشی در تابستان گذشته اعلام کرد در طول سال ۲۰۰٨جمهوری اسلامی ايران تنها کشوری در جهان بوده که به اعدام افرادی که در سن زير هيجده سال مرتکب جرم شده اند اقدام کرده است.

ايران از امضا کنند گان کنوانسيون حقوق کودک و ملزم به اجرای مفاد آن است. ماده ۳۷ کنوانسیون حقوق کودک مقرر نموده است که کشورهای عضو تضمین خواهند کرد:«.... مجازات مرگ یا حبس ابد بدون امکان آزادی نباید درمورد جرمهایی که اشخاص زیر ۱۸ سال مرتکب می شوند اعمال گردد.»

خانم کلاريسا بنکومو کارشناس مسائل کودکان در سازمان نظارت بر حقوق بشر با اشاره به اينکه جمهوری اسلامی ايران در اعدام جوانان زير ۱٨سال مقام اول را در جهان کسب کرده ميگويد :" اين در حاليست که در سراسر جهان، کشورهای ديگر به سوی توقف اجرای اين عمل شنيع قدم برداشته اند."

خانم بنکومو اضافه ميکند: «کشتن افرادی که در سنين کودکی مرتکب جرم شده اند نه به برقراری عدالت در جامعه و همچنين نه به ايجاد امنيت در کشور کمک خواهد کرد."

در نامه 150 وکيل دادگستری به رئيس قوه قضائيه آمده است : "صدور حکم به سلب حیات بهمن سلیمیان و دیگر اشخاصی که در سن کمتر ۱۸ مرتکب جرم شوند برخلاف صریح قانون است و دادنامه های صادره از این حیث مخدوش است. از این رو ما وکلای دادگستری از آن مقام معظم خواستاریم تا با ارائه رهنمودهای شایسته در نخستین فرصت ممکن موجبات توقف اجرای چنین احکامی را فراهم فرمایید."

بان گی مون دبيرکل سازمان ملل متحد نيز هنگام ارائه گزارشی در رابطه با نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ايران در پاييز گذشته که منجر به محکوميت اين کشور برای بيست و دومين بار در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بدليل نقض آشکار حقوق شهروند ان ايران گرديد با اشاره به افزايش اعدامهای افرادی که درهنگام جرم زير 18 سال دارند اين عمل مقامات جمهوری اسلامی ايران را تقبيح و محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG