لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۰

دبیرکل سازمان ملل متحد: نگرانی های رییس جمهوری افغانستان را درک می کنم


بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید او نگرانی ها و ناراحتی های حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان نسبت به تلفات غیر نظامیان را، در حالی که نیروهای خارجی و افغان با شورشیان طالبان می جنگند، درک می کند.

بان کی مون، که روز چهارشنبه برای دیداری از پیش اعلام نشده به کابل رفت، در یک کنفرانس خبری گفت دیدار او بر ارجحیتی که سازمان ملل متحد برای افغانستان قائل است تاکید می گذارد. بان کی مون خواهان همکاری بیشتر بین مقامات لشکری و کشوری برای کاهش تلفات غیر نظامیان شد.

حامد کرزی که در کنار دبیر کل سازمان ملل متحد سخن می گفت، بار دیگر از نیروهای خارجی خواست کشتن غیر نظامیان را در جریان عملیات نظامی متوقف کنند. او گفت چنین مرگ هایی تنش هایی بین افغانستان و ایالات متحده بوجود آورده است.

پس از کنفرانس خبری، بان کی مون برای ملاقات با رهبران پاکستان به اسلام آباد رفت. آقای بان اعلام کرد که سازمان ملل متحد رسما درباره ترور بی نظير بوتو نخست وزير سابق پاکستان تحقيق خواهد کرد.

نتيجه تحقيقاتی که پاکستان سال پيش انجام داد نشان داد که ستيزه گران طالبان مسئول احتمالی مرگ خانم بوتو در دسامبر ۲٠٠٧ بودند. اما حزب او گفته است امکان دارد مخالفان سياسی در توطئه نقش داشتند.
XS
SM
MD
LG