لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۲

دانشمند ناسا: افزایش گرمای جهانی منجر به یک حالت اضطراری درموقعیت سیارات میشود


دو دهه پس از اولین جلسه قانونگذاران آمریکا برای رسیدگی به خطرات گازهای گلخانه ای و افزایش گرمای جهانی یکی از دانشمندان هواشناسی آنچه را که در آن جلسه گفته بود با تاکید بیشتری تکرار میکند.

جیمز هانسن مدیر عامل "انستیتوگدارد از مطالعات فضا"، بیانات خود را درمراسمی که در باشگاه مطبوعات واشنگتن به مناسبت بزرگداشت اخطاریه هانسن در مورد"تغییر هوای سیارات" برگزار شده بود ایراد کرد.

دانشمند هواشناسی ناسا، جیمز هانسن از اولین افرادی بود که در جلسه رسیدگی کنگره به تغیيرات جوی به ریاست سناتور وقت "تام ریث" مردم را از خطرات گرمای جهانی آگاه کرد.

تام ریث در معرفی جیمز هانسن گفت" در سال ۱۹۸۸ او از پیشگامان جامعه دانشمندان بود که مسئله اثرگذاری بشر را در بروز گرمای زمین مطرح کرد." ریث ادامه داد " آن اقدامی متهورانه بود که هانسن در آنزمان شروع کرد و تا به حال حتی یک روز هم دست از این کار بر نداشته است."

در مراسم واشنگتن با اشاره به جلسه رسیدگی، هانسن گفت مدتها است که جهان از مرحله خطرات گازهای گلخانه ای در جو گذشته است.

هانسن گفت:"در واقع ما به نقطه ای از حالت اضطراری در سیارات رسیده ایم و این به خاطر آن است که نقاط بحرانی در سیستم آب و هوا وجود دارد که ما خیلی به آنها نزدیکیم و چنانچه از آن عبور کنیم دینامیک سیستم میتواند مسلط شود و در چنین شرایطی نیروی حرکت آنی یا مومنتم آن موجب تغییرات شدید آب و هوا میشود که کنترل آن از دست خارج است."

بعضی ها افزایش گرمای جهانی را آنقدر جدی نمیدانند و موافق این ادعا نیستند که وضعیت آب و هوا به نقاط سرنگونی بحرانی نزدیک شده است.

استیو سیگال وکیلی که نماینده هواداران انرژی است میگوید: "بیشتر کسانی که با موارد تغییرات جوی سر و کار دارند خوشبین تر هستند و معتقدند که کار بردهای مختلف تکنولوژی وجود دارد که میتواند وضعیت گرمای جهانی را معکوس کند یا حداقل آنرا با شرایط موجود وفق دهد."

هانسن به سایر دانشمندان هواشناسی پیوست و در مورد افزایش توفان های شدید، نابودی گیاه ها و حیوان ها، ذوب لایه های یخ و بالا آمدن سطح دریا در صورت عدم اقدام بشر هشدار داد وگفت: "ما به یک نقطه سرنگونی بحرانی رسیده ایم و کلیه دریای یخی قطب شمال را در فصل تابستان از دست خواهیم داد. هانسن اضافه کرد: "و ما می دانیم دریای یخی را از دست میدهیم چون انرژی کره زمین نا متعادل شده است "

هانسن میگوید یخهای قطب شمال در تابستانهای پنج تا ده سال آینده کاملا آب خواهند شد ولی این امر میتواند معکوس شود چنانچه بشر استفاده از مواد سوختنی فسیلی را متوقف کند و بکار بردن ذغال سنگ را بتدریج کنار بگذارد. اینها علتهای اصلی ایجاد گازهای گلخانه ایست که انسان تولید میکند.

XS
SM
MD
LG