لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۱

کاخ سفيد: آمريکا از «همه عناصر» قدرت ملی خود برای برخورد با ايران استفاده خواهد کرد


کاخ سفيد پس از آنکه جمهوری اسلامی اعلام کرد نخستين ماهواره ساخت ايران را در مدار زمين قرار داده است گفت که آمريکا از «همه عناصر» قدرت ملی خود برای برخورد با ايران، استفاده خواهد کرد.

رابرت گيبز سخنگوی کاخ سفيد روز سه شنبه به خبرنگاران گفت که اَعمال جمهوری اسلامی ايران، آمريکا را متقاعد نميکند که ايران برای ثبات و امنيت منطقه، مسؤلانه عمل ميکند. وی اضافه کرد که «نگرانی جدی» درباره اقدامات ايران وجود دارد.

محمود احمدی نژاد رييس جمهوری اسلامی ايران روز سه شنبه خبر فرار دادن ماهواره «اميد» ساخت ايران را در مدار زمين در روز دوشنبه به عنوان گامی در راه صلح و عدالت، اعلام کرد. رسانه های ايران گزارش دادند که يک راکت ساخت ايران به نام «سفير -۲» ماهواره جديد را به فضا حمل کرده است.

قطعنامه سازمان ملل متحد، ايران را از انجام هرگونه فعاليت موشکی منع ميکند. دولت های غربی نگرانند که ظرفيت پرتاب موشک بتواند روزی برای پرتاب و حمل سلاح های اتمی بکار گرفته شود.

امروز، چهارشنبه، دو روز بعد از پرتاب ماهواره ايران، ديپلماتهای ارشد فرانسه، آلمان، ایالات متحده، چین ، روسیه و بریتانیا، در آلمان گرد هم ميآيند و به بررسی کوشش های دیپلماتیک برای وادار کردن ایران به متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم می پردازند. اين نخستين ديدار گروه پنج بعلاوه يک بعد از شروع به کار دولت پرزيدنت اوباما در آمريکا است.

XS
SM
MD
LG