لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۱

کاخ سفید: تهران برای پیشبرد امنیت یا ثبات در منطقه مسئولانه عمل نمی کند


کاخ سفید می گوید ایالات متحده از « تمام عناصر» قدرت ملی خود برای مقابله با ایران استفاده خواهد کرد.
پس از آن که ایران اعلام کرد نخستین ماهواره خود را به مدار زمین فرستاده است، رابرت گیبس سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه گفت، اقدام ایران امریکا را متقاعد نمی سازد که تهران برای پیشبرد ثبات یا امنیت در منطقه مسئولانه عمل می کند. او گفت نگرانی نسبت به اقدامات ایران زیاد است.
محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران بامداد سه شنبه پرتاب نخستین ماهواره کشور خود را که در داخل ساخته شده، اعلام کرد و آنرا بعنوان هدیه ای به ملت ایران ستود.
احمدی نژاد گفت، پرتاب ماهواره « امید» در شامگاه دوشنبه را گامی در جهت صلح و عدالت توصیف کرد.
رسانه های ایران گزارش دادند که یک راکت ساخت ایران بنام « سفیر -2 » آنرا به فضا حمل کرد.
رابرت وود سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا پرتاب ماهواره را نگران کننده نامید و یاد آورشد قطعنامه های سازمان ملل متحد ایران را از شرکت در هرگونه فعالیت های موشکی ممنوع می کند.
پیشتر، وزارت امور خارجه فرانسه از پرتاب ماهواره، که در سی امین سالگرد انقلاب اسلامی ایران صورت گرفت، ابراز نگرانی کرد.
یک سخنگو گفت تکنولوژی بکار رفته در ماهواره همان است که در موشکهای بالیستیک بکار می رود.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا روز سه شنبه گفت ایران فرصت آنرا دارد که به آنچه او آنرا یک « عضو سازنده » جامعه جهانی توصیف کرد تبدیل شود. کلینتون تمایل پرزیدنت اوباما را برای گفت و گو با ایران ، در صورتی که « تهران مشت خود را باز کند» یاد آور شد.
کلینتون این موضوغ را در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با دیوید ویلیباند وزیر امور خارجه بریتانیا عنوان کرد. ویلیبلند نیز گفت هنوز ایران فرصت دارد به یک عضو مسئول جامعه بین المللی تبدیل شود.
قراراست روز چهارشنبه فرستادگان فرانسه، آلمان، ایالات متحده، چین ، روسیه و بریتانیا، به بررسی کوشش های دیپلماتیک برای وادار کردن ایران به متویف ساختن غنی سازی اورانیوم بپردازند.
ایران از دیر باز هدف اجرای یک برنامه فضایی را دنبال کرده و نگرانی هایی در میان برخی از رهبران جهان که هم اینک دلواپس برنامه های اتمی و موشکی آن هستند، بوجود آورده است.
غرب می ترسد تکنولوژی پرتاب یک راکت فضایی برای تولید موشک های بالیستیک دور برد که قادر به حمل کلاهک های اتمی خواهند بود بکار رود. ایران می گوید از ماهواره برای نظارت صلحجویانه بر محیط زیست استفاده خواهد شد.

رهبران غرب گفته اند ایران سعی دارد اسلحه اتمی بسازد. ایران می گوید برنامه اتمی آن فقط برای مقاصد صلحجویانه اجرا می شود.


XS
SM
MD
LG