لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۶

اخبار کوتاه از ایران


۱۰۳روزنامه‌نگار در ايران با صدور بیانیه ای، از تداوم فشار عليه كانون مدافعان حقوق بشر و برخوردهاي امنيتي با شيرين عبادي، برنده‌ جايزه‌ صلح نوبل انتقاد كردند. اين روزنامه‌نگاران خواستار بازگشايي «كانون مدافعان حقوق بشر» شدند و كوشش‌هاي وكلاي آن براي پاس‌داري از حقوق بشر را ستودند.

***

پنج دانشجوی دانشگاه تبریز به نام های سجاد رادمهر، آیدین خواجه ای، فراز زهتاب، امیر مردانی، احسان نجفی نسب و دو فعال سیاسی در تبریز به نام های داریوش حاتمی و مجید ماکویی، به حکم شعبه چهارم دادگاه انقلاب تبریز، به یک سال حبس تعزیری و دو سال حبس تعلیقی محکوم شدند. دادگاه این هفت تن روز شنبه ۲۸ دی ماه به صورت مشترک برگزار شد. پیشتر، این افراد نزدیک یک تا دو ماه در سلول های های انفرادی اداره اطلاعات در بازداشت به سر برده و سپس با قرار وثیقه آزاد شده بودند.

***

ماموران دادسراي ويژه امينت دادگاه عمومي و انقلاب تهران ظهر امروز با هجوم به منزل نفيسه آزاد، وسایل شخصی او و همچنین لوازم شخصی همخانه های او را با خود بردند. نفیسه آزاد روز جمعه در جریان جمع آوری امضا برای کمپین یک ملیون امضا دستگیر شده است. بر اساس گزارش های رسیده از ایران، در جریان این بازرسی و تفتیش، وحید ملکی همسر نفیسه آزاد و الناز انصاری، یکی از اعضای کمپین یک میلیون امضا مورد ضرب وشتم قرار گرفتند. نفیسه آزاد عضو کمپین یک ملیون امضا است که برای تحصیل در تهران به سر می برد و همسر او برای پی گیری وضعیت بازداشت اش از اصفهان به تهران رفته است.

***

يكصدوپنجاه تن از وکلا و حقوقدانان در نامه‌اي سرگشاده به رييس قوه قضاييه، خواستند تا در نخستين فرصت ممکن موجبات توقف اجراي احکام متهماني را که در سنين کمتر از 18 سال مرتکب جرم شده‌اند، فراهم كند. نويسندگان نامه همچنين با اشاره به پرونده «بهمن سَليميان» كه حکم اعدام وي روز پنجشنبه اجرا خواهد شد، توقف اجراي حكم او را خواستار شدند.

***

به گزارش روزنامه سرمایه، میزان صادرات نفت ایران به 2/2 میلیون بشکه در روز رسیده که معادل صادرات نفت 40 سال پیش ایران در سال 1347 و 48 است. بر پایه این خبر، میزان صادرات نفت ایران به سه دلیل، کاهش سهمیه ایران در اوپک به خاطر کاهش قیمت نفت، افزایش ظرفیت مصرف داخلی نفت در 40 سال اخیر، و کاهش ظرفیت تولید نفت به خاطر عمیق تر شدن منابع و استفاده از میادین قدیمی در سه دهه گذشته، کاهش یافته است.

***

همزمان با حضور وزير کار و امور اجتماعي در همدان، یکصد و شصت نفراز کارگران اخراجي شرکت ساميکو صنعت همدان، مقابل استانداري همدان، تجمع کرده و نسبت به تاخير 8 ساله در پرداخت حقوق و معوقات خود اعتراض کردند. به گفته برخي از اين افراد، علي‌‏رغم وعده مسوولان مبني بر پرداخت حقوق کارگران، تاکنون هيچ اقدامي در اين زمينه صورت نگرفته است. 8 سال پیش، مديريت شرکت ساميکو صنعت همدان، به بهانه ورشکستگي، 400 نيروي رسمي و قراردادي شرکت را اخراج و اقدام به تعطيلي کارخانه کرد.

XS
SM
MD
LG