لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۱

گزارش: آیا ایران در پی مبادله اسرا با آمریکا است؟


کنگره در میان برنامه فشرده اش این روزها مسائل مرتبط با ایران را در دستور کار دارد.

امروز سناتور دموکرات بیل نلسون باتفاق رابرت وکسلر، قانونگذاران ایالت فلوریدا، میزبان کریستین لوینسون، همسر رابرت لوینسون مامور بازنشسته ی اف بی آی، هستند. باب لوینسون بنا به گزارش ها از نهم ماه مارس دو هزار و هفت پس از ورود به هتل مریم در جزیره کیش ناپدید شده است. بنا به گزارش ها لوینسون به درخواست یکی از مشتریان دفتر کارآگاهی اش برای تحقیقات درباره قاچاق سیگارهای آمریکایی از دوبی به کیش رفته بود.

کریستین لوینسون که با هفت فرزندش در فلوریدا زندگی می کند امروز و فردا را برای پیگیری پرونده همسرش در واشنگتن خواهد بود.

سناتور نلسون امروز قطعنامه ای را به سنا ارائه می کند که خواهان همکاری ایران در راستای دستیابی به اطلاعاتی در باره وضعیت لوینسون است و از دولت اوباما می خواهد از هر فرصتی برای پیگیری این مساله استفاده کند. این قطعنامه ای دو حزبی است که امضای سناتور جمهوریخواه جرج وینوویچ از ایالت اوهایو هم بر آن دیده می شود. قطعنامه از مقامات ایران برای همکاری با کریستین لوینسون طی سفر دسامبر دو هزار و هفت اش به ایران قدردانی می کند و جمهوری اسلامی را به تشدید تجسس برای یافتن سرنخی از باب لوینسون دعوت می کند.

تهران بارها اعلام کرده هیچ اطلاعاتی در باره لوینسون ندارد. اما، سناتور بیل نلسون، عضو کمیته اطلاعات سنا، می گوید نشانه هایی وجود دارد که او در زندانی مخفی در ایران نگهداری می شود.

نیوزویک در گزارشی می نویسد پرونده لوینسون می تواند نخستین گام دیپلماتیک دولت اوباما برای گشودن باب گفتگوهای مستقیم میان ایران و آمریکا باشد.

نیوزویک نوشته است بعضی مقامات اطلاعاتی معتقدند عکس العمل تهران به گونه ای بوده که ممکن است لوینسون را در ازای آزادی چندین دیپلمات ایرانی بازداشت شده توسط نیروهای آمریکایی در اربیل عراق تحویل دهد. این دیپلمات ها به فعالیت های خرابکارانه برای سپاه پاسداران در عراق متهم هستند.

سناتور نلسون می گوید با سفیر ایران در سازمان ملل متحد در این باره در تماس بوده است.

بنا به گزارش ها مقامات ایرانی هر بار که مساله لوینسون مطرح شده موضوع بازداشتیان ایرانی در اربیل را به میان کشیده اند.

قطعنامه از تلاش های سفارت سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در پیگیری پرونده باب لوینسون تقدیر کرده و از ایران می خواهد نتایج تحقیقات خود را در باره یافتن لوینسون در اختیار سفارت سوئیس قرار دهد. قطعنامه شماره ی یازده سنای آمریکا تمام متحدان آمریکا را به تلاش برای حل و فصل مساله دعوت می کند.

XS
SM
MD
LG