لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۶

فرمانده ناتو: با مذاکره ناتو با ایران برای ارسال  تدارکات به افغانستان مخالف نیستم


ژنرال امریکایی جان کرادوک، فرمانده عالی ناتو، برای گفت و گو با مقامات و سربازانی که سعی دارند با خشونت و شورش رو به گسترش مبارزه کنند به افغانستان رفته ست.

ناتو در باره مذاکرات او جزییاتی منتشر نکرده است، اما ژنرال کرادوک روز دوشنبه به خبرگزاری آسوسیتد پرس گفت او با مذاکره و گو اعضای ناتو با ایران در باره استفاده از خاک آن کشور برای ارسال تدارکات مورد نیاز سربازان در افغانستان مخالف نیست.

کرادوک می گوید ناتو گزینه های دیگری را بجای مسیرهایی که از پاکستان می گذرد بررسی می کند زیرا در این مسیرها کاروان های تدارکاتی ناتو هدف حملات شورشیان قرار دارند.

وزارت دفاع امریکا می گوید، نیروهای ناتو در افغانستان گزارش دادند در سال ۲۰۰۸حملات شورشیان در سراسر کشور ۳۳درصد افزایش داشت. وزارت دفاع امریکا روز دوشنبه گفت طالبان به یک نیروی شورشی تبدیل شده است که دولت افغانستان را برای کنترل جنوب، شرق وغرب کشوربه چالش می گیرد.

پنتاگون در گزارشی به گنگره می گوید نیروهای ناتو و افغان فاقد منابع کافی در جنوب هستند، و این وضع به طالبان اجازه می دهد کنترل خود را بر جمعیت محلی حفظ کند.

گزارش همچنین می گوید دولت افغانستان یکی از ضعیف ترین دولت های جهان است واضافه می کند فساد فراگیر و نبود رهبری و تخصص کافی کابل را فلج کرده است.

رییس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان امریکا روز سه شنبه از بدتر شدن وضعیت امنیتی در افغانستان ابراز تاسف کرد. او گفت دست و پای نیروهای امریکا در افغانستان همچنان بسته خواهد بود مگر اینکه ایالات متحده و متحدانش منابع نظامی و غیرنظامی کافی فراهم آورند.


XS
SM
MD
LG