لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۱

سوپر باول يا فينال بزرگ NFL


مهمترين رويداد ورزشی آمريکا- ۴۳مين مسابقه سوپر باول ، يا فينال مسابقات فوتبال آمريکايی ليگ NFL يکشنبه شب ، با قهرمانی تيم پيتسبورگ استيلرز به پايان رسيد.

دو تيم راه يافته به ديدار نهايی مسابقات ليگ فوتبال آمريکايی- در ورزشگاه ريموند جيمز شهر تامپا در فلوريدای آمريکا با حضور بيش از ۸۸ هزار تماشاگر مشتاق به ميدان رفتند. تيمهای پيتسبورگ استيلرز و آريزونا کاردينالز در ۴۳ مين نبرد بزرگ ليگ فوتبال آمريکايی به جدال هم رفتندکه اين ديدار در پايان ۴ وقت قانونی مسابقه با پيروزی تيم شهر پيتسبورگ خاتمه يافت. در اين ديدار ابتدا- گاری راسل با تاچ داون خود- تيم پيتسبورگ را پيش انداخت و برتری ۱۰ بر صفر رقم خورد. در ادامه تيم آريزونا يک تاوچ داون وو بدنبال آن يک ضربه تک امتيازی شوت بدست آوردو نتيجه ۱۰ -۷ شد. در وقت دوم اين بازی درحاليکه تيم آريزونا کاردينالز در فاصله نيم متری و کسب ۶ امتياز تاچ داون بودند- جيمزهريسون - با توپ ربايی خود - و طی نمودن کل طول ميدان مسابقه- تيم پيتسبورگ را به امتياز ۱۷ رساند. در اين ميان لاری فيتزجرالد- بازيکن مهاجم تيم آريزونا با دريافت توپ ازوکاپيتان وتوپ پخش کن- کورت وارنر بيش از ۶۰ متر دوندگی کرد و توپ را به منطقه خطر رساند و بازی - ۲۳ به ۲۰ بسود تيم آريزونا شد. اين درحالی بود که تنها ۳ دقيقه به پايان بازی زمان باقی بود اما تيم پيتسبورگ با طرح يک نقشه عالی و هنرنمايی سانتونيو هولمز -توانستند در زمانهای باقيماند يک تاوچ داون بدست آورند و قهرمانی را از آن خود کنند. اين ششمين عنوان قهرمانی تيم پيتسبورگ استيلرز در۴۳ مسابقه بزرگ فينال سوپر باول ليگ NFL است. اين تيم با کسب جام قهرمانی عنوان پرافتخارترين تيم آمريکا را نيز بدست آورد.

حواشی اين فينال

در اين بين طرفداران تيم ستيلرز در حاليکه لباسهای طلائی و سياه، که رنگ پيراهن بازيکنان اين تيم است به تن داشتند ديشب در خيابانهای پيتزبرگ به جشن و پايکوبی پرداختند. چند لحظه پس از اعلام پيروزی تيم پيتزبرگ در اين بازی که با نتيجه ٢٧ به ٢٣ از تيم رقيب خود آريزونا برد، مردم شهر پيتزبرگ از داخل رستورانها و بارها به خيابانها هجوم آوردند. بادکنکهای طلائی و سياه به هوا فرستاده شد. در اين جشن خيابانهای پيتزبرگ توسط پليس بسته شدند تا عابران بتوانند بدون نگرانی از تصادف با اتومبيلها پيروزی تيمشان را جشن بگيرند. همچنين مراسم آتش بازی در نقاط مختلف شهر برگزار شد و به رغم شلوغيها پليس مشکل عمده ای را در شهر گزارش نکرد.

مايک تاملين مربی تيم استيلرز پيتزبرگ بعد از بازی و پيروزی تيمش گفت: «هر طور که به موضوع نگاه کنی خوبه. خيلی استثنائيه، اين اتفاق تنها ٤٣ بار در تاريخ افتاده.»

بن راتليزبرگر کاپيتان و توپ پخش کن پيتزبرگ استيلرز هم اينگونه خوشحالی خود را ابراز کرد: «وقتی پخشمون کردن نگران شدم. فکر کردم تموم شد و ظرف چند ثانيه از اوج سقوط کرديم. فقط خوشحالم که دفاع مثل هميشه خوب عمل کرد.»

کرت وارنر بازيکن کوارتر بک- يا توپ پخش کن - که کاپيتان تيم آريزونا کاردينالز محسوب ميشود و تا دودقيقه به پايان بازي- تيمش ۲۳ به ۲۰ بر تيم پيتزبرگ استيلرز پيش بود پس از اين ديدار بزرگ گفت: «من برای تيم استيلرز احترام قائل ام. بازيشون عالی بود. تاچ داون سنتونيو هولمز و بازيش خيلی قوی بود. من به اونا احترام می ذارم چون قهرمان اند.»

در ثانيه های پايان بازی، تيم استيلرز با يک تاچ دان يا گل ۶ امتيازی، مقام قهرمانی ليگ ملی فوتبال حرفه ای کشور را به خود اختصاص داد. تاچ داون توسط سنتونيو هلمز انجام شد.

قبل از اينکه توپ پرتاب بشه رفتم پيش بن- توپ پخش کنمون - و بهش گفتم- می خوام کسی باشم که بازی رو به نفع تو تموم کنه، فقط به من فرصت بده بردمش يک گوشه و گفتم می دونی که می تونم اينکار رو بکنم، من فرصت رو از بقيه نميگيرم، فقط می خوام تيممون برنده بشه.

مدارس پيتزبرگ اعلام کرده اند که دوشنبه به دليل جشن و پايکوبی شب قبل- دوساعت ديرتر از وقت معمول باز شوند. تاريخ و جاده رژه ای که به مناسبت پيروزی تيم ستيلرز در چهل و سومين بازی قهرمانی ليگ ملی فوتبال حرفه ای آمريکا در پيتزبرگ برگزار خواهد شد هنوز مشخص نشده است.


XS
SM
MD
LG