لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۲

نتانیاهو: اگر انتخاب شوم حماس را نابود می کنم


بنیامین نتانیاهو، رهبر اوپوزیسیون در اسراییل گفته است اگر در انتخابات هفته آینده بعنوان نخست وزیر برگزیده شود، حماس را درهم خواهد کوبید.

نتانیاهو نخست وزیر سابق و رهبر حزب لیکود، در مسابقه برای گرفتن جای اهود اولمرت در پیشاپیش کاندیداها قرار دارد.

او روز سه شنبه از استراتژی جنگی رقیبان سیاسی اش انتقاد کرد و گفت آنها پیش از موقع به جنگ در غزه پایان دادند و اسراییل باید حماس را نابود می کرد.

هجوم سه هفته ای اسراییل بخش های از غزه را ویران کرد و به مرگ ۱۳۰۰ فلسطینی و ۱۳اسراییلی منجر شد.

در حالی که فقط هفت روز تا زمان برگزاری رای گیری باقی است، نتیجه جنگ به یک مساله اصلی در مبارزات انتخاباتی تبدیل شده است.

تزیپی لیونی وزیر امور خارجه و رهبر حزب کادیما در نظر سنجی ها پس از نتانیاهو قرار دارد. او قول داده است در صورتی که لازم شود به حمله به حماس ادامه دهد.

اهود باراک وزیر دفاع ، و رهبر حزب میانه کارگر، که احتمال نمی رود در مسابقه برنده شود، با هجوم جدیدی در حال حاضر مخالفت کرده است، اما می گوید ادامه خشونت نمی تواند نادیده گرفته شود.

نتانیاهو روز چهارشنبه در یک گردهمائی انتخاباتی در شهر آشکلون شرکت کرد. در آنجا راکتی که از غره پرتاب شده بود منفجر شد، اما کسی صدمه ندید.

سخنگوی اولمرت به صدای امریکا گفت حماس آگاهانه امکان برقراری صلحی بادام را کاهش می دهد.

این حمله در حالی صورت گرفت که یک هیات حماس در قاهره با میانجی های مصری در مورد شرایط آتش بسی دراز مدت با اسراییل گفت و گو کرد.

حماس مسئولیت هیچ حمله ای را از زمانی که نبرد متوقف شد بر عهده نگرفته است. همچنین از تمام جناح های فلسطینی خواسته است " به اجماع ملی در مورد آتش بس احترام بگذارند".

یک مقام حماس روز سه شنبه به رادیو اسراییل گفت اگر اسراییل به آتش بس پای بند بماند و به محاصره غزه پایان دهد، حماس تمام نیروی خود را برای متوقف ساختن حملات بکار خواهد برد.

در واشنگتن، جرج میچل فرستاده جدید امریکا به خاورمیانه گفت دیپلماسی شکیبائی می تواند به دست یابی به صلح کمک کند. او هفته پیش از منطقه دیدن کرد و می گوید بزودی بازخواهد گشت.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه افزود ایالات متحده می خواهد برای حل مناقشه با تمام طرف ها کار کند. اما او گفت حماس باید خشونت را تقبیح کند، اسراییل را برسمیت بشناسند و به توافق های صلح احترام بگذارد.
XS
SM
MD
LG