لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۱

سازمان ملل متحد درباره انتخابات عراق بحث می کند


نماینده ویژه سازمان ملل متحد در عراق قرار است امروز سه شنبه گزارشی درباره انتخابات استانی کشور ارائه دهد.

انتظار نمی رود نتایج رسمی دست کم تا چندین روز روشن شود، اما هم اینک برخی از تقلب در رای گیری خبر می دهند.

از جمله آنها رهبران قبیله ای در استان انبار هستند که دو سال پیش به القاعده در عراق پشت کردند و خشمگین هستند زیرا معتقدند در نتایج انتخابات به نفع رقیبان سنی آنها در حزب اسلامی عراق دستکاری شد.

رسانه های عراق می گویند نتایج غیر رسمی نشان می دهد بسیاری از عراقی ها از احزاب مذهبی، که آنها را مسئول تنش های فرقه ای می دانند، فاصله گرفتند. گزارش ها حاکی است این حساسیت به سود متحدان نوری المالکی نخست وزیر تمام شد که کمپین خود را بجای تم های مذهبی بر برقراری نظم و قانون استوار کرده بودند.

انتخابات در ۱۴استان از ۱٨استان عراق برگزار شد. کردستان عراق یکی از مراکزی است که رای گیری در آن بتاخیر افتاده تا مسائل گوناگون منطقه ای حل شود. نچیروان بازرانی نخست وزیر منطقه نیمه خود مختار کردستان عراق روز دوشنبه گفت یک توافق اصولی برای برگزاری انتخابات در ۱٩ماه مه بدست آمده است.

روز دوشنبه همچنین باراک اوباما رییس جمهور ی امریکا با نوری المالکی نخست وزیر و جلال طالبانی رییس جمهوری عراق تماس گرفت و، به گفته سخنگوی کاخ سفید، بهترین آرزوهای مردم امریکا را برای رهبران برگزیده جدید عراق ابراز داشت.

کاخ سفید می گوید آقای اوباما همچنین در باره روند برنامه ریزی خروج سربازان امریکائی بحث کرد و قول داد در حالی که طرح ها پیش می رود با دولت عراق رایزنی کند.

XS
SM
MD
LG