لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۳

گزارش: شرکت پیروان غیر روس در انتخاب رهبر روحانی کلیسای ارتدکس روسیه   


پیتر فدینسکی، خبرنگار صدای آمریکا، مسکو

برای نخستین بار پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، کلیسای ارتدکس روسیه در حال انتخاب اسقف اعظم است.

در این انتخاب که در دو مرحله انجام می شود، نه تنها کشیش های عالی رتبه این کلیسا، بلکه مردم عامه و تعداد کثیری از پیروان ارتدکس که تابعیت روسیه ندارند شرکت خواهند کرد.

رهبران کلیسای ارتدکس روسیه روز یک شنبه برای انتخاب سه نامزد رای مخفی دادند. یکی از این سه نامزد، جانشین اسقف الکسی دوم که دسامبر گذشته درگذشت، خواهد شد.

وی در ژوئن سال ۱۹۹۰، ۱۸ ماه پیش از سقوط اتحاد جماهیر شوروی اسقف این کلیسا شد.

رومن لانکین، رییس مؤسسه حقوق و مذهب آکادمی علوم روسیه می گوید :«کیریل، 62 ساله که بیشترین آرای انتخابات اولیه را کسب کرده است، نقش کلیدی در متحد کردن کلیسای ارتدکس روسیه با دیگر کلیساهای جهان داشته است و به همین دلیل آرای ارتدکس های غیر روسی را جلب خواهد کرد. وی در مقام یک رهبر مدرن با مخالفان کلیسا و به ویژه سنت گرایان روبرو خواهد شد.»

لانکین می افزاید حمایت مردم اوکراین برای هر یک از این سه کاندیدا سرنوشت ساز خواهد بود. یک سوم کل برگه های رای گیری به اسقف ها و پیروان ارتدکس در اوکراین داده شده و به همین دلیل اوکراین می تواند نتیجه این انتخابات را تغییر دهد.

پیروز نهایی این رای گیری جانشین اسقف الکسی خواهد شد و رابطه نزدیکی با کرملین برقرار می کند و در عین حال وی مسئول احیای آیین ارتدکس روسیه پس از ۷۰ سال سرکوب مذهبی در اتحاد جماهیر شوروی سابق خواهد بود.

XS
SM
MD
LG