لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۲

عيسای مونترآل <BR> Jesus of Montreal


کارگردان: دنيس آرکند
کانادا، ۱۹۸۹، رنگی، ۱۱۹ دقيقه

اين فيلم قرائت امروزی داستان مسيح است که طيف وسيعی از طنز مدرن اجتماعی را با تکريم صميمانه ای در مقابل سنت و لذت تئاتر در می آميزد. داستان از اين قرار است که يک گروه تئاتری مامور می شود تا تعزيه سالانه مونترآل را دگرگون کرده و بصورت امروزی درآورد.

اين گروه شامل بازيگر محجوب و ساکتی است بنام دانيل، يک دوبله گذار فيلم های پورنو، يک هاملت نااميد و بالاخره معشوقه يک کشيش که همگی دست به دست هم می دهند تا، به عنوان تجليلی از تئاتر، مراسم سنگين و دمده شده تعزيه سالانه مونترآل را به يک فستيوال مبتکرانه و نو تبديل کنند. اما در جريان اين ابداعات و شلوغ پلوغی ها کليسا ادعا می کند که به ساحت مقدس مسيح اهانت شده و دستور ممنوعيت مراسم را می دهد.

از يک طرف رسانه ها از موضوع بهره برداری می کنند و از طرف ديگر کوسه های تشنه پول و قدرت در بنگاه های تبليغاتی سعی دارند از حوادثی که پيش آمده حداکثر استفاده را ببرند. در اين حال دانيل که احساس خفقان می کند و می ترسد تحت اين فشارها نتواند طاقت بياورد نقش تئاتری اش را به زندگی واقعی تعميم داده و راه می افتد و دست به کارهايی می زند که عيسی مسيح ۲۰۰۰ سال پيش می کرد.

اين فيلم الهام دهنده تمثيل مدرنی است که بر ايده آل های روحانيت، انسان دوستی و هنر با ذکاوتی نوظهور و شادی و شعفی شگرف مهر تائيد می زند.

XS
SM
MD
LG