لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۲

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پرتاب ماهواره ایران را نگران کننده دانست


محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران اعلام خبر پرتاب نخستین ماهواره کشور خود را که در داخل ساخته شده، به عنوان هدیه ای به ملت ایران ستوده است.

احمدی نژاد امروز سه شنبه گفت ماهواره «امید» شامگاه دوشنبه در مدار زمین قرار گرفت. رسانه های ایران گزارش دادند که یک راکت ساخت ایران به نام «سفیر -۲» ماهواره را به فضا حمل کرد.

در واشنگتن، رابرت وود سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گزارش پرتاب ماهواره را نگران کننده نامید و یاد آور شد قطعنامه های سازمان ملل متحد ایران را از شرکت در هرگونه فعالیت های موشکی ممنوع می کند.

وزارت امور خارجه فرانسه نیز از این گزارش، که در سی امین سالگرد انقلاب اسلامی ایران منتشر شد، ابزار نگرانی کرده است .

یک سخنگو گفت تکنولوژی به کار رفته در ماهواره همان است که در موشکهای بالیستیک به کار می رود.

ایران از دیرباز اجرای یک برنامه فضایی را دنبال کرده و نگرانی هایی در میان برخی از رهبران جهان که هم اینک نگران برنامه های اتمی و موشکی آن هستند، به وجود آورده است.

غرب می ترسد تکنولوژی پرتاب یک راکت فضایی برای تولید موشک های بالیستیک دور برد که قادر به حمل کلاهک های اتمی خواهند بود به کار رود. ایران می گوید از ماهواره برای نظارت صلح جویانه بر محیط زیست استفاده خواهد شد. رهبران غرب گفته اند ایران سعی دارد اسلحه اتمی بسازد. ایران می گوید برنامه اتمی آن فقط برای مقاصد صلح جویانه اجرا می شود.
XS
SM
MD
LG