لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۵

گزارش: مصاحبه با نامزد های انتخاباتی نخست وزیر آینده اسراییل در مورد مسایل بین المللی


نامزد های انتخاباتی نخست وزیر آینده اسراییل روز گذشته، شنبه، در یک مصاحبه تلویزیونی نظرات خود را در مورد مسایل بین المللی از جمله برنامه اتمی ایران و حملات ستیزه گران فلسطینی در نوار غزه بیان کردند.

بنیامین نتانیاهو که در حال حاضر پیشرو این انتخابات است تاکید کرد اگر او به نخست وزیری آن کشور انتخاب شود اولین کار دولت وی جلوگیری از تجهیز ایران به سلاح اتمی خواهد بود.

بنیامین نتانیاهو پیشرو انتخابات نخست وزیری اسراییل روز پیش در یک مصاحبه تلویزونی، ایران را بزرگترین خطر برای بشریت و اسراییل خواند و گفت ایران به سلاح اتمی مجهز نخواهد شد.

در پاسخ به این سئوال که آیا برای جلوگیری از مسلح شدن ایران به سلاح اتمی حمله نظامی نیز در نظر گرفته خواهد شد، رهبر حزب تند روی لیکود اسراییل گفت برای رسیدن به این هدف هر کار لازمی انجام خواهد شد.

در آستانه انتخابات نخست وزیری اسراییل که در ۱۰ فوریه (۲۲ بهمن) برگزار خواهد شد، روز پیش یکی از ایستگاه های تلویزیونی اسراییل مصاحبه ای با نامزد های انتخاباتی برگزار کرد که سئوال های آن توسط شهروندان اسراییل بر روی سایت اینترنتی یو تیوب اعلام شده بود.

در این مصاحبه علاوه بر بنیامین نتانیاهو، تسیپی لیونی وزیر امور خارجه اسراییل و رهبر حزب کادیما، و اهود باراک وزیر دفاع و رهبر حزب کارگر شرکت داشتند.

از اهود باراک در مورد جیلاد شالیت سرباز اسراییلی که توسط ستیزه گران فلسطینی ربوده شده پرسیده شد. وی با اشاره به حمله اخیر اسراییل به نوار غزه گفت عملیات نظامی امکان باز پس گرفتن او را افزایش داد. من نمی توانم وارد جزییات شوم ولی می توانم بگویم که ما این مساله را دنبال خواهیم کرد.

اهود باراک ابراز امیدواری کرد قبل از پایان دولت فعلی مشکل آزاد شدن جیلاد شالیت حل شود.

هنگامی که از او پرسیده شد آیا حمله نظامی به غزه شانس پیروزی او در انتخابات را افزایش داده است وزیر دفاع اسراییل گفت ما عملیات نظامی را با سیاست ارتباط نمی دهیم ولی این فرصتی برای شهروندان اسراییل بود که واقعیت و رهبری واقعی را درک کنند.

تسیپی لیونی در پاسخ به اینکه دولت چگونه با حملات موشکی ستیزه گران حماس در نوار غزه برخورد خواهد کرد گفت اسراییل همچنان حماس را مورد حمله قرار خواهد داد. او گفت من قصد ندارم با حماس به توافقنامه ای برسم. من با کسانی به توافق می رسم که موجودیت من را بپذیرند. آن ها اسراییل را به رسمیت نمی شناسند و ترور و خشونت را رد نمی کنند. در نتیجه مردم غزه باید حماس را از میان خود برانند.

خانم لیونی افزود او معتقد است منافع اسراییل در وجود دو کشور برای مردم اسراییل و فلسطینیان است و بر این باور است که یک استراتژی دوگانه لازم است، کار کردن با فلسطینیان میانه رو به رهبری محمود عباس و از سوی دیگر مبارزه با تروریسم ستیزه گران فلسطینی.

XS
SM
MD
LG