لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۵

گزارش ورزشی: تاج پادشاهی تنیس جهان بر سر رافائل نادال


تنیس باز شماره یك جهان، رافائل نادال، به عنوان اولین اسپانیایی جام قهرمانی نخستین گرند اسلم سال را به دست آورد.

در دیدار پایانی مسابقات تنیس آزاد استرالیا، در رود لاور آرنای شهر ملبورن، امروز، یکشنبه، رافائل نادال مرد شماره یك تنیس جهان و راجر فدرر، دومین بازیكن برتر تنیس، رو در روی هم قرار گرفتند كه پس از دیداری ۵ سته و ماراتنی نفس گیر، نادال به جام قهرمانی رسید.

این دیدار ۴ ساعت و ۲۳ دقیقه طول کشید و با آنکه پیش ازاین دیدار، نشریات ورزشی و کارشناسان از خستگی نادال واحتمال شکست وی، سخن به میان آورده بودند، نادال ۲۳ ساله، توانست ۳ بر ۲ از سد حریف قدرتمندش بگذرد.

این تنیسوراسپانیایی برای نخستین بار فاتح تنیس آزاد استرالیا شد.

نادال در این بازی ست اول ۷ بر ۵، و ست های سوم و پنجم را با امتیازهای ۷ بر ۶ و ۶ بر ۲ به نام خود نوشت ولی در ست های دوم و چهارم با امتیازهای مشابه ۶ بر ۳ به پیروزی فدرر رای داد.

نادال چپ دست، پیش از این ۴ قهرمانی مسابقات آزاد فرانسه، تنیس زمین خاک رس، و یك قهرمانی در ویمبلدون، زمین چمن را در كارنامه داشت. این ستاره تنیس جهان، با درآغوش گرفتن این جام به ششمین قهرمانی گرند اسلم خود دست یافت.

نادال با این قهرمانی آرزوی راجر فدرر برای دست یابی به چهاردهمین قهرمانی گراند اسلم و برابری با پیت سمپراس را بر باد داد و داغی فراموش نشدنی بر دل وی نهاد.

اشکها و لبخندها

پس از پایان این پیکار نادل با بزرگواری، دست بر شانه فدرر گذاشت و با تسلی او از اینکه فدرر اشکهای بیشتری بریزد، جلوگیری کرد و وی را نیز مستحق پیروزی دانست.

فدرر اگر می توانست در این جدال به برتری برسد، تعداد قهرمانی های خود را در مسابقات گرند اسلم به عدد ۱۴ می رساند و با پیت سمپراس آمریکایی رکورد دار جهان در این زمینه برابر می کرد. فدرر برای سیزدهمین بار در طول ۱۹ مسابقه خود مقابل نادال شکست خورده است.

رافائل نادال دارنده مدال طلای المپیک پکن با قهرمانی در تنیس ویمبلدون سال ۲۰۰۸، به پیشتازی ۲۳۷ هفته ای فدرر در صدر رده بندی پایان داد و جایگاه نخست تنیس جهان را به دست آورد. وی که پیش از این به دلیل مهارت در بازی بر روی زمین خاک رس به سلطان رس مشهور بود با کسب قهرمانی دو گراند اسلم (زمین چمن و هارد کورت یا زمین سخت) طرفدارانش عنوان پادشاه رافا به وی داده اند.

همچنین روز شنبه گذشته، سر‌نا ویلیامز نیز برای چهارمین بار قهرمان رقابتهای تنیس زنان آزاد استرالیا شد و عنوان نفر نخست این ورزش را بار دیگر از آن خود کرد.

این تنیس‌باز آمریكایی در حضور ۱۵ هزار تماشاگر حاضر در ورزشگاه توانست در مسابقه‌ای که کمتر از یک ساعت طول کشید، دینارا سافینا از روسیه را در ۲ ست متوالی شكست دهد و برای چهارمین بار در دوران تنیس خود، قهرمانی در نخستین گرنداسلم سال را جشن بگیرد.

سافینا پس از شكست برابر ویلیامز گفت سر‌نا برای من بیش از اندازه قدرتمند بود. در این بازی من بیشتر برای او شبیه یك توپ جمع‌كن بودم تا حریف مسابقه.

ویلیامز که پیش از این در سالهای ۲۰۰۳، ۲۰۰۵ و ۲۰۰۷ در ملبورن قهرمانی را جشن گرفته بود با درآغوش گرفتن این جام، قهرمانی درسالهای فرد را ادامه داد.

ویلیامز ۲۷ ساله، که در مسابقات تنیس دو نفره نیز به همراه خواهرش ونوس به قهرمانی رسید هم اکنون نفر نخست ‌تنیس زنان جهان است.

XS
SM
MD
LG