لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۲

سناتورهای حزب جمهوريخواه آمريکا تهديد کرده اند که از تصویب برنامه رونق بخشی به اقتصاد جلوگیری خواهند کرد


در آمريکا، سناتورهای حزب اپوزيسيون جمهوريخواه هشدار داده اند احتمالا عليه برنامه ای رای ميدهند که پرزيدنت اوباما برای رونق بخشی به اقتصاد ارائه داده است، مگر آنکه اين برنامه با هدف ايجاد مشاغل بيشتر بازنويسی شود.

جان کيل، دومين مقام ارشد حزب جمهوريخواه در سنای آمريکا که سناتور ايالت آريزوناست روز يکشنبه به شبکه خبری تلويزيونی فاکس گفت تصويب لايحه قانونی برنامه مستلزم بازنويسی آن است. کيل و سناتورهای ديگر ميگويند اين برنامه که مخارج آن قريب هشتصد و بيست و پنج ميليارد دلار تخمين زده ميشود اقتصاد را رونق نمی دهد. آنان خواستار معافيت های مالياتی و طرح های زير بنائی بيشتر شده اند.

جيم دومنيت، يکی ديگر از سناتورهای بانفوذ جمهوريخواه از ايالت کارولينای جنوبی گفت اين برنامه ای برای خرج کردن است نه تحرک بخشيدن به اقتصاد.

مجلس نمايندگان آمريکا، برنامه را تصويب کرده است و بحث سنا درباره آن قرار است در اين هفته شروع شود.

پرزيدنت اوباما برنامه رونق بخشی به اقتصاد را برای حفظ و ايجاد سه ميليون شغل ضروری ميداند.

ديک دوربن سناتور ايالت ايلينوی از حزب دمکرات در مصاحبه با شبکه تلويزيونی فاکس از برنامه پرزيدنت اوباما جانبداری کرد و گفت لازم است قانونگذاران جمع شوند و نگذارند برنامه رونق بخشی به اقتصاد بيش از اين به تعويق بيافتد زيرا آمريکا با وخيم ترين بحران اقتصادی در تاريخ خود روبروست.

بارنی فرانک نماينده ايالت ماساچوست از حزب دمکرات در مجلس نمايندگان نيز از برنامه، که وی هفته گذشته در رای گيری آن مجلس به آن رای مثبت داد، دفاع کرد و گفت برنامه شامل مخارج لازم برای طرح های زير بنائی از جمله پل هاست. وی به طعنه گفت هيچوقت نديده است که معافيت مالياتی يک پل را درست کند.

اقتصاد آمريکا، که بزرگترين اقتصاد جهان است، در حالت رکود است. کشور در سال گذشته دو ميليون و ششصد هزار شغل را از دست داد و امسال نيز تاکنون شاهد بيکار شدن هزاران نفر ديگر بوده است.

XS
SM
MD
LG