لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۰

اسرائيل در پی حملات تازه راکتی شبه نظاميان فلسطينی مواضع حماس را در غزه بمباران کرد


امروز دوشنبه حماس اعلام کرد هواپيماهای اسرائيل يک پاسگاه متروکه پليس و دستکم شش تونل را که برای قاچاق اسلحه و کالا از مصر مورد استفاده قرار ميگرفت، بمباران کردند.

***

با افزایش تنش در خاورمیانه اسراییل می گوید که به پرتاب موشک های شبه نظامی ها از نوار غزه پاسخ خواهد داد.


پس از آن که ۲ موشک از سوی شبه نظامی ها در نوار غزه به جنوب اسراییل پرتاب شد، وزیر امور خارجه اسراییل روز يکشنبه، یکشنبه، در جلسه هیات دولت گفت در آن چه به ما مربوط می شود، تنها یک راه وجود دارد که حماس بفهمد معادله واقعا تغییر کرده است و آن هم استفاده اسراییل از نیروی نظامی است حتی اگر موشک های حماس به هدف اصابت نکند.

روز يکشنبه باز هم پس از آن که بنا بر گزارش های پلیس اسراییل ۲ موشک از سوی شبه نظامی ها در نوار غزه به جنوب آن کشور پرتاب شد، تنش ها در خاورمیانه اوج گرفت. تنش هایی که نشان دهنده آتش بس شکننده، پس از حمله ویران کننده اخیر اسراییل به نوار غزه است.

در جلسه هفتگی کابینه دولت اسراییل در بامداد روز يکشنبه، «تسیپی لیونی» وزیر امور خارجه آن کشور گفت در آنچه به من مربوط است می گویم نیازی نیست که برای مدتی طولانی صبر کرد. این اشتباه است. عکس العمل باید سریع و محکم باشد. این تنها راهی است که حماس را متوجه خواهد کرد که معادله به راستی تغییر کرده است و این که اسراییل - حتی اگر این موشک ها به هدف نیز اصابت نکند - از قدرت استفاده خواهد کرد.

جلسه هیات دولت اسراییل ۹ روز پیش از برگزاری انتخابات سراسری آن کشور تشکیل شده است. اهود المرت نخست وزیر اسراییل روز يکشنبه، در این جلسه گفت که عکس العمل اسراییل به حماس «غیر متناسب» خواهد بود.

اسراییل پس از حمله ماه دسامبر به نوار غزه از سوی جامعه بین المللی به مناسبت طبیعت غیر متناسب حمله هایش با پرتاب های موشک از سوی شبه نظامی های حماس مورد انتقاد قرار گرفت.

با این همه، اهود المرت نخست وزیر اسراییل روز يکشنبه گفت در صورت لزوم همانطور که ما در گذشته اقدام کرده ایم، در آینده نیز اقدام خواهیم کرد. نخست وزیر اسراییل گفت در صورت پرتاب موشک به غیر نظامی ها در جنوب اسراییل، عکس العمل شدیدی از جانب ما وجود خواهد داشت. حمله ای که طبیعت آن «غیر متناسب» با حمله های موشکی است.

اهود باراک وزیر دفاع اسراییل نیز به نوبه خود درباره شرایط موجود و عکس العمل اسراییل گفت که حماس شدیدا ضربه خورده است و اگر باز هم لازم باشد، ما باز هم به آنان ضربه خواهیم زد.

با این همه وی افزود اما این مساله ای است که دولت - پس از آنکه پیشنهادات مقامات امنیتی را شنید - باید در باره اش تصمیم بگیرد.
XS
SM
MD
LG