لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

پرزيدنت اوباما ميگويد عراقی ها آماده بعهده گرفتن مسئوليت های بيشتر هستند


مقامات عراقی ميگويند متحدين نوری المالکی نخست وزير شيعه عراق در انتخابات استانی روز شنبه حضوری قوی از خود نشان داده اند.

اين مقامات روز يکشنبه گفتند سنجش های مقدماتی نشان ميدهد کانديداهای مورد حمايت آقای مالکی در مناطق شيعه نشين جنوبی خوب عمل کرده اند.

بسياری از شيعيان عراقی آقای مالکی را برای کاهش خشونت در جنوب، پس از دستوری که وی در سال گذشته برای سرکوبی ستيزه گران شيعه صادر کرد، موثر ميدانند.

فرج الحيدری رئيس کميسيون انتخابات ميگويد پنجاه و يک درصد از افراد واجد شرايط رای دادن، در چهارده استان از هجده استان عراق که صحنه برگزاری انتخابات بود، رای دادند. انتخابات بدون مواجه شدن با خشونتی عمده برگزار شد، و تحسين رهبران عراقی و آمريکائی را در پی داشت.

مقامات عراقی ميگويند در ماه ژانويه کمتر از دويست عراقی در خشونت ها کشته شدند که پائين ترين سطح تلفات پس از شروع جنگ در سال ۲۰۰۳ است.

انتخابات استانی عراق در عين حال با شکايت فئواد حسين يکی از مقامات کرد عراقی مواجه شده است که ميگويد قريب هفتاد هزار نفر از کردهای شمال عراق به گونه ای غير منصفانه از حق دادن رای محروم شدند.

وی ميگويد اسامی اين کردها در ليست های رای دهندگان ثبت نشده بود هر چند که آنها در چارچوب مقررات ثبت نام، کارت های جيره غذائی خود را به مقامات عراقی ارائه داده بودند.

انتخابات روز شنبه نخستين انتخابات پس از سال ۲۰۰۵ درعراق، و آزمايشی مهم برای ثبات در آن کشور بود. بيش از هزار و چهارصد کانديدا در اين انتخابات استانی برای چهار صد و چهل کرسی رقابت کردند.

نوری المالکی نخست وزير عراق گفت انگشت های ارغوانی برگشته اند تا عراق را بسازند، که اشاره اش به انگشت های سبابه جوهری شده عراقی هائی بود که رای داده بودند.

پيروزی متحدين آقای المالکی در اين انتخابات، موضع او را در انتخابات عمومی اواخر سال جاری قوی تر ميکند.

بسياری از عرب های سنی نيز که آخرين انتخابات استانی را تحريم کرده بودند در انتخابات اخير شرکت داشتند. حضور قابل توجه سنی ها در انتخابات می تواند موازنه قدرت را در بعضی از استانها عوض کند.

باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا انتخابات عراق را گامی مهم برای پيشرفت در آن کشور در شرايطی توصيف کرد که عراقی ها به تلاش برای بعهده گرفتن مسئوليت های آينده خود ادامه ميدهند.

رايان کراکر سفير و ژنرال ری اوديرنو فرمانده نيروهای آمريکائی در عراق به مقامات عراقی برای موفقيت در محافظت از ميليون ها عراقی و قادر ساختن آنان به ابراز آزادانه عقايد شان از طريق رای دادن تبريک گفتند.

XS
SM
MD
LG