لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۳

عراقی ها برای انجام انتخاباتی مسالمت آميز تحسين شدند


مقامات عراقی آرای ميليونها عراقی را می شمارند که در انتخابات استانی روز شنبه رای دادند.

سنجش های غير رسمی و مقدماتی امروز، يکشنبه، حاکی از پيروزيهائی برای متحدين نوری المالکی نخست وزير مورد حمايت آمريکا، در ائتلاف موسوم به دولت قانون، در انتخابات استانی و پيشتازی کانديداهائی است که در مهار کردن شورشيان نقش داشته اند.

فرج الحيدری رئيس کميسيون انتخابات ميگويد پنجاه و يک درصد از افراد واجد شرايط رای دادن، در سراسر کشور رای داده اند. انتظار نمی رود ارقام کامل و رسمی از نتايج آرا زودتر از چند روز ديگر منتشر شود.
رهبران عراقی و آمريکائی اين انتخابات را به عنوان انتخاباتی مسالمت آميز ستودند.

باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا انتخابات عراق را گامی مهم برای پيشرفت آن کشور در شرايطی توصيف کرد که عراقی ها به تلاش برای بعهده گرفتن مسئوليت های آينده خود ادامه ميدهند.

نوری المالکی نخست وزير عراق گفت انگشت های ارغوانی برگشته اند تا عراق را بسازند، که اشاره اش به انگشت های سبابه جوهری شده عراقی هائی بود که رای داده بودند.

انتخابات روز شنبه نخستين انتخابات پس از سال ۲۰۰۵ عراق، و آزمايشی مهم از ثبات در آن کشور بود. در جريان اين رای گيری ، که رای دهندگان در چهارده استان از هجده استان کشور نمايندگان خود را انتخاب کردند، تدابير امنيتی شديدی برقرار بود. بيش از هزار و چهارصد کانديدا در اين انتخابات برای چهار صد و چهل کرسی رقابت کردند.

گرچه انتخابات بدون مواجه شدن با خشونتی عمده برگزار شد اما بعضی از رای دهندگان شکايت داشتند که نام شان در فهرست افراد واجد شرايط رای دادن ثبت نشده بود.

انتظار ميرود بسياری از عرب های سنی که آخرين انتخابات استانی را تحريم کردند، در انتخابات اخير شرکت کرده باشند. حضور شمار بيشتری از رای دهندگان سنی می تواند موازنه قدرت را در بعضی از استانها عوض کند.

رايان کراکر سفير و ژنرال ری اوديرنو فرمانده نيروهای آمريکائی در عراق به مقامات عراقی برای موفقيت در محافظت از ميليون ها عراقی و قادر ساختن آنان به ابراز آزادانه عقايد شان از طريق رای دادن تبريک گفتند.

XS
SM
MD
LG