لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۲

سنای ايالت ايلينوی بلا گويويچ فرماندار آن ايالت را به اتفاق آرا از مقام فرمانداری برکنار کرد


فرماندار ايالت ايلينوی به جرم فساد برکنار شد. سنای ايلينوی روز ۵ شنبه به اتفاق آرا راد بلا گويويچ را به جرم سوء استفاده از قدرت برکنار کرد. وی متهم است قصد داشته کرسی سنا را که با انتخابٍ براک اوباما به رياست جمهوری خالی شده بود در جهت منافع شخصی خود، واگذار کند. قانونگزاران سنای ايالتی همچنين بلا گويويچ را از احرازٍ هر گونه مقام دولتی در ايالت ايلينوی ممنوع کردند.

بلافاصله پس از برکنار شدن بلا گويويچ معاون وی به مقام فرمانداری منصوب شد.

***

سنای ايالت ايلينوی پس از ۴ روز که به منظور استيضاح راد بلا گويويچ فرماندار آن ايالت تشکيل جلسه داده بود به اتفاق آرا او را از مقام فرمانداری برکنار کرد.

رييس ديوان عالی ايلينوی گفت بر اساس بند استيضاح قانون اساسی و رای اکثريت من رسما برکناری راد بلا گويويچ را از مقام فرمانداری اعلام می کنم.

۳۰ قانون گزار در جوی بسيار گرفته و جدی يکی پس از ديگری راد بلا گويويچ را به سو استفاده از مقام خود و ايجاد شرمساری برای ايالت ايلينوی متهم کردند. حتی يک سناتور به حمايت او بر نخواست.

برکناری آقای بلا گويويچ به دو ماه بحران سياسی که با دستگيری او آغاز شد خاتمه داد.

راد بلا گويويچ اولين فرمانداری است که در طول بيست سال اخير مورد استيضاح واقع و از مقام خود برکنار شده است.

سنای ايالت ايلينوی با ۵۹ رای موافق و بدون هيچ رای مخالفی نه تنها آقای بلا گويويچ را از مقام فرمانداری خلع کرد بلکه او را از احراز هر گونه مقام دولتی در آن ايالت ممنوع کرد.

مشکلات فرماندار پيشين ايلينوی در اين جا خاتمه نمی يابد. انتظار می رود بلا گويويچ به اتهام فساد تحت تعقيب قانونی دادگاه فدرال قرار گيرد.

راد بلا گويويچ سه روز اول استيضاح خود در سنا را، تحريم کرد ولی روز ۵ شنبه در جلسه سنا حضور يافت و در حالی که چون گذشته خود را بی گناه می خواند از سناتور ها درخواست کرد که مقام فرمانداری را از وی نگيرند.

بلا گويويچ گفت چگونه می توانيد فرمانداری را که دوبار توسط مردم انتخاب شده و هنوز جرم او ثابت نشده است اخراج کنيد؟

فرماندار پيشين ايلينويز قبل از شنيدن نتايج رای گيری سنا را ترک کرد و لی پس از وقوف بر رای برکناری خود در جمع خبرنگاران و پشتيبانان و در حالی که متاثر به نظر ميرسيد از اين رای ابراز ياس و ناراحتی کرد.

بلا گويويچ گفت واضح است که من بسيار متاثرم ولی از رای سنا متعجب نيستم زيرا که مدت هاست می دانستم چنين تصميمی را خواهند گرفت. من مردم ايلينوی را امروز بيش از هر روز ديگری دوست دارم.

سال ها است که دادستان های فدرال در مورد دولت بلا گويويچ تحقيق می کنند. با وجود اين که در چند هفته اخير انتقاد از او سراسر کشور را فرا گرفت و ساير سياستمداران از او خواستند که استعفا دهد فرماندار پيشين از ترک مقام خود امتناع کرد.

بزرگترين اتهامی که به راد بلا گويويچ نسبت داده شد تلاش برای فروختن کرسی سنا بود که با انتخاب براک اوباما به رياست جمهوری ايالات متحده خالی شده بود. او همچنين متهم است برای جمع آوری پول جهت مبارزات انتخاباتی خود مردم را تحت فشار قرار می داد/ بدون اختيارات لازم برنامه بهداشتی ايالت را گسترش داد، شغل های حساس را به متحدان سياسی خود اعطا کرد، و ميليون ها دلار واکسن آنفلونزا را با اطلاع از عدم نياز به آن و عدم امکان ورود آن از خارج از کشور خريداری کرد.

پاتريک کوين معاون دموکرات بلا گويويچ و يکی از منتقدان فعلی او بلافاصله به مقام فرمانداری منصوب و تحليف شد.

پس از مراسم تحليف فرماندار جديد ايلينوی گفت که دوران سخت ايالت به سر رسيده است.
XS
SM
MD
LG