لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۶

گزارش: تظاهرات فلسطینیان در کرانه باختری رود اردن


فلسطینیان ساکن کرانه باختری رود اردن روز جمعه علیه بنای دیوارهای جدا کننده توسط اسراییل دست به تظاهرات زدند. این تظاهرات در دو دهکده نعلین و بیلین که دیوارهای جدا کننده در آن بنا می شد روی داد.

تظاهر کنندگان، سربازان اسراییلی را با سنگ مورد حمله قرار دادند که با شلیک گاز اشک آور آنان مواجه شد. هدف تظاهر کنندگان مخالفت با مسیر این دو دیوار جدا کننده بود که در چند نقطه از میان زمین های فلسطینیان عبور می کند. اسراییل ادعا می کند بنای دیوار برای جلوگیری از ورود بمب گذاران انتحاری به اسراییل ضروری است.

در همین حال ارتش اسراییل می گوید ستیزه گران فلسطینی امروز موشکی را به سوی اسراییل شلیک کردند که تلفاتی به بار نیاورده است. این سومین حمله موشکی حماس به اسراییل پس از برقراری آتش بس بین نیروهای اسراییل و ستیزه گران حماس در نوار غزه است که بیم شکست متارکه موقتی جنگ را افزون می سازد.

چنین برخورد هایی برقراری صلح بین اسراییل و فلسطینیان را مشکل تر می سازد.

در حالی که از روز ۱۸ ژانویه (۲۹ دی ماه) آتش بسی بین اسراییل و ستیزه گران حماس برقرار شده ولی اسراییل هنوز گذرگاه های اسراییل به نوار غزه را نگشوده است.

اسراییل اصرار می ورزد تا زمانی که حماس سرباز اسراییلی را که در سال ۲۰۰۶ ربوده است به آن کشور تحویل ندهد گذرگاه های مرزی به نوار غزه را نخواهد گشود. از سوی دیگر حماس نیز می گوید سرباز اسراییلی را به شرطی تحویل خواهد داد که اسراییل زندانیان حماس را آزاد سازد.

XS
SM
MD
LG