لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۸

گزارش اقتصادی: هنگ کنگ، در پی یافتن راهی برای ارتقای صنعت گردشگری


کاری جنسن، خبرنگار صدای آمریکا، هنگ کنگ

هنگ کنگ شاهد کاهش تعداد گردشگران کشورهای اروپایی و آمریکاست. بنابر این در جستجوی یافتن شیوه هایی ست تا به بازار گردشگری مناطقی چون خاورمیانه، هند و روسیه دست یابد.

باسما لاک، مدیر اتحادیه اسلامی هنگ کنگ می گوید غالباً در مورد علت دیدار شهروندان کشورهای عرب و مسلمان از هنگ کنگ سوال می شود. گردشگران اهل خاورمیانه اغلب برای دیدار از 5 مسجد هنگ کنگ که از نظر معماری با مساجد سایر نقاط جهان متفاوت هستند، به این منطقه سفر می کنند.

لاک می گوید :«علت دیگری که گردشگران خاورمیانه ای را به هنگ کنگ جذب می کند، ماهیت چند ملیتی و گوناگونی این منطقه است. مردمانی از هند، اندونزی و چین در هنگ کنگ اقامت دارند. بسیاری از گردشگران مسلمان به جامعه مسلمان هنگ کنگ نیز علاقه و توجه زیادی نشان می دهند.»

بنا به تخمین لاک، از جمعیت ۷ میلیونی هنگ کنگ، حدود ۱۷۰ هزار تن مسلمان هستند.

اتحادیه گردشگری هنگ کنگ امیدوار است تا گردشگران بیشتری را از کشورهای مسلمان خاورمیانه، هند و روسیه به این منطقه جلب کند.

همگام با تداوم بحران جهانی اقتصاد، بسیاری از گردشگران هزینه سفرهای خود را کاهش داده و یا تعطیلات سالانه خود را به تعویق انداخته اند.

در سال ۲۰۰۸ بیش از ۲۹ میلیون گردشگر به هنگ کنگ سفر کردند، رقمی که نسبت به سال گذشته ۵ درصد افزایش یافته است.

در سال ۲۰۰۷، هنگ کنگ با جهش ۱۰ درصدی در تعداد گردشگران مواجه شد. دولتمردان این منطقه در صددند تا این ارقام را افزایش دهند.

درآمد حاصل از گردشگری، اقتصاد این منطقه را که طی ۵ سال گذشته برای اولین بار با رکود اقتصادی مواجه شده است، به گردش می اندازد.

در سال ۲۰۰۷، گردشگران بیش از ۱۸ میلیارد دلار به اقتصاد این سرزمین کمک کردند.

اما در مقاسیه با سال گذشته، اقامت های یک شبه و طولانی تر در هتل های هنگ کنگ در سال ۲۰۰۸، با کمی کاهش روبرو شده است.

سال گذشته حدود ۶۰ درصد گردشگران هنگ کنگ فقط یک شب در هتل ها اقامت کردند و بقیه در مسیر سفر خود، توقف کوتاهی در این منطقه داشته اند.

هتل ها، رستوران ها و فروشگاه های هنگ کنگ که حتی پیش از رکود اقتصادی نیز تخفیف های ویژه ارائه می کردند، قیمت های خود را باز هم پایین تر آوردند.

هنگ کنگ اخیراً یک دفتر جلب گردشگر در دبی افتتاح کرده است. در همین حال دفاتر گردشگری در مسکو، دهلی نو، بانکوک، سیدنی، نیویورک، لندن، پاریس و ۱۲ شهر دیگر در سراسر جهان افتتاح کرده است.

شورای توسعه بازرگانی، اتحادیه گردشگری و مرکز نمایشگاه های هنگ کنگ نیز خدمات ویژه ای ارایه می دهند.

در سال ۲۰۰۷، حدود ۴۰۰ هزار بازدید کننده برای شرکت در نمایشگاه بازرگانی به هنگ کنگ سفر کردند.

بسیاری از تجار هند و دیگر کشورهای جهان نگران هزینه های شرکت در این نمایشگاه بازرگانی هستند.

یک تاجر پارچه اهل هند می گوید گرچه هزینه ها سرسام آورند اما شرکت در این نمایشگاه در چین و هنگ کنگ و واردات محصولات آن، اجتناب ناپذیر است.

گردشگران آسیا و آسیای جنوب شرقی حدود یک دهم جمعیت بازدید کنندگان هنگ کنگ را تشکیل می دهند. حدود ۱۳ درصد گردشگران هنگ کنگ اهل اروپا، خاورمیانه و آفریقا هستند.

بیش از نیمی از گردشگران سال ۲۰۰۸ هنگ کنگ، اهل چین بوده اند. رقمی که نسبت به سال گذشته ۹ درصد افزایش داشته است.

تعداد گردشگران اروپا و ایالات متحده در مقایسه با سال گذشته کاهش یافته است.

چین محدودیت های روادید سفرهای مرزی را به منظور تسهیل سفر به هنگ کنگ لغو کرده است.

پال تسه، یک قانونگذار هنگ کنگ در امور گردشگری می گوید:« هنگ کنگ نیز باید محدودیت های روادید سفر را کاهش دهد. شهروندان کشورهای بسیاری همچون هند، روسیه و تایوان هنوز برای سفر به هنگ کنگ به روادید احتیاج دارند.

هنگ کنگ علاوه بر تلاش برای جلب گردشگر بیشتر، تا حدودی به گردشگران و تجار دبی نیز که مرتب به منطقه سفر می کنند، وابسته خواهد بود.

رمزی تایلور، بازرگان اهل دبی می گوید هنگ کنگ منطقه ای امن است که برای سفر خانواده ها، زوج ها و افراد مجرد مناسب است و به ارایه خدمات بسیار عالی برای گردشگران معروف است.

اما خدمات عالی شاید برای پیشگیری از کاهش تعداد گردشگران هنگ کنگ کافی نباشد.

XS
SM
MD
LG